Єдиної форми підтвердження статусу волонтера немає. І це поле для зловживань: адвокат Жанна Грушко

Коли волонтер збирає благодійні кошти на власні карткові рахунки, у нього виникає обов’язок внести свої дані до Реєстру волонтерів України. В усіх інших випадках реєстрація є необов’язковою.

Питання, пов’язані із правовим статусом волонтера під час дії воєнного стану в Україні, окреслила заступниця голови Молодіжного Комітету НААУ – UNBA NextGen Жанна Грушко під час круглого столу «Вітчизняна юриспруденція: сучасні виклики».

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Захід, організований Вінницьким торговельно-економічним інститутом Державного торговельно-економічного університету, об’єднав юристів та науковців з усієї України для обговорення найактуальніших юридичних проблем, спричинених дією воєнного стану, та напрацювання практичних пропозицій з їх вирішення.

Ж.Грушко, зокрема, розповіла про підтвердження статусу волонтера шляхом внесення відомостей до Реєстру волонтерів України, отримання посвідчення волонтера як члена неприбуткової організації, а також укладення договору про провадження волонтерської діяльності.

«Сьогодні члену громадської чи благодійної організації, аби підтвердити статус волонтера, достатньо пред’явити посвідчення, зразок якого і правила видачі затверджені загальними зборами організації. При цьому законодавство не визначає якоїсь певної форми. І це є найбільше поле для зловживань псевдоволонтерами», – наголосила адвокат.

А от укладення договорів із провадження волонтерської діяльності поширене значно менше, – говорить Ж.Грушко. Специфіка цього договору полягає у його суб’єктному складі, оскільки сторонами у ньому мають бути неприбуткова організація, що здійснює волонтерську діяльність, і фізична особа, яка не є її членом. Досить часто на практиці цей договір плутають із договором про надання волонтерської допомоги, що укладається між волонтером та отримувачем допомоги.

Під час заходу також висвітлювались питання щодо штучного інтелекту та його правових основ, кримінологічних рис антикорупційної політики в Україні, особливостей процедур банкрутства в умовах воєнного стану та інші.

Участь у круглому столі вязли керівник апарату Вінницького апеляційного суду Наталія Король, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області Марина Лукіянова, представники професорсько-викладацького складу Чорноморського національного університету ім. П. Могили, Національного авіаційного університету, Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара та інші юристи та науковці.