Європейський суд з прав людини виніс рішення за 5 справами проти України, які стосуються порушень прав учасників Євромайдану.
Європейський суд з прав людини розглянув п’ять клопотань, з якими звернулися 38 осіб. Зокрема, суд розглянув справи “Шморгунов та інші проти України”, “Луценко і Вербицький проти України”, “Кадура і Смалій проти України”, “Дубовцев та інші проти України” і “Воронцов та інші проти України”.
“Суд дійшов висновку, зокрема, що влада умисно застосовувала жорстоке поводження, і що держава була відповідальною за вбивство одного протестувальника. Суд зазначив, що багато постанов про взяття під варту були свавільними. Суд вважає, що влада свідомо з самого початку намагалася завадити проведенню мирних акцій протесту, застосовуючи надмірне насильство і незаконні затримання, аби досягнути цього”, – наголошується у прес-релізі.
При цьому загалом суд наголосив, що вищевказані зловживання були стратегією з боку влади.
Крім того, суд дійшов висновку, що у багатьох випадках розслідування подій на Майдані були неефективними.
В ЄСПЛ вирішили, що Україна як держава повинна виплатити деяким позивачам компенсації за матеріальну і нематеріальну шкоду і збитки, а також витрати, визначені у судових рішеннях.
“Суд встановив численні порушення декількох статей (конвенції) з огляду на дії влади під час протестів на Майдані, а також відсутність і до нині в Україні незалежного й ефективного механізму розслідування злочинів, скоєних співробітниками правоохоронних органів або недержавними суб’єктами. У цих судових рішенням вказано на навмисну стратегію з боку влади, аби перешкодити і припинити протести, які спочатку були мирного характеру, зі швидким застосуванням надмірної сили, що призвело, якщо не сприяло, до загострення насильства”, – сказано у прес-релізі.
Суд дійшов висновку, що у багатьох справах було порушено положення статті 3 конвенції (заборона нелюдського поводження і тортур), в одній справі – положення статті 2 (право на життя), у більшості справ було порушено положення статті 5 п.1 (право на свободу та особисту недоторканність), в одній справі порушено статтю 5 п.3, статтю 11 (свобода зібрань і об’єднань), в одній справі – положення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя).