Карантин поставив адвокатів і громадян у нерівне становище з іншими учасниками судових процесів: Ізовітова

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Під час дії карантинних обмежень змінилися умови для здійснення адвокатської діяльності, в результаті адвокати та громади поставлені в нерівне становище з іншими сторонами процесу.

На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова заявила під час круглого столу «Особливості функціонування судів в умовах карантину: рівні права для всіх учасників процесу», присвячений нагальним питанням, що пов’язані із впливом на учасників судових процесів обмежувальних заходів у зв’язку з карантином, організованого Вищою радою правосуддя.

«Наразі ми в  нерівних умовах, а в нерівних умовах не може бути рівність прав і доки ми не знайдемо порозуміння і не будемо координуватися, будуть порушуватися права та інтереси наших громадян», – сказала Лідія Ізовітова.

Так, судді та прокурори під час карантину зобов’язані здійснювати покладені на них державою повноваження. У деяких європейських країнах під час гострої стадії карантину суди призупиняли діяльність, проте в Україні цю практику не застосовували.

«Адвокати і громадяни повністю підпадають під обмежувальні карантинні заходи, які були прийняті і законом від 13 квітня і низкою постанов Кабінету міністрів. Таким чином, в одному і тому  ж судовому процесі є 2 категорії учасників, при тому протилежних – ті, які не мають карантинних обмежень, і ті, до яких вони застосовуються у повній мір. І ми на сьогодні не координуємося», – наголосила Голова НААУ.

Така ситуація, за її оцінкою, безпосередньо впливає на можливості захисту прав громадян.

«Якщо ми стоїмо на позиції, що пандемія існує, то ми маємо визнати і існування колізії між правами людини і карантинними обмеженнями цих прав а з іншого боку. Обов’язок людини і адвоката з’явитися на виклик у справі до суду подекуди суперечить обмеженням, які накладають на нас держава і Уряд», – сказала Лідія Ізовітова.

При цьому держава за рахунок бюджету забезпечує засобами медичного захисту суддів, проте, адвокатура як недержавний інститут не отримує такої компенсації. Віднедавна, після звернення НААУ Мінюст ініціював зміни до постави КМУ, завдяки яким адвокати БПД можуть розраховувати на покриття витрат на засоби безпеки з бюджетних коштів, але це лише частина адвокатської спільноти. Тобто, навіть у питаннях забезпечення захистом адвокати поставлені у дискримінаційні умови в порівнянні з іншими інституціями, які входить до системи правосуддя.