Колишнього помічника обранця від “слуг” Гармашова, засудженого за держзраду, включили в список на обмін

28 серпня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду в складі:

головуючого судді                          ОСОБА_2 ,  

суддів                                               ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участю секретаря                       ОСОБА_5 ,

прокурора                                       ОСОБА_6 ,

обвинуваченого                              ОСОБА_7 ,

захисника                                        ОСОБА_8 ,                    

розглянувши у режимі відеоконференції з Державною установою «Київський слідчий ізолятор» у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обвинуваченому ОСОБА_7 , обвинуваченому у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, у кримінальному провадженні №220220000000000 від 04.03.2022, –

ВСТАНОВИЛА:

Вироком Шевченківського районного суду м. Києва від 14 лютого 2024 рокуОСОБА_7 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого             ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону України від 07.10.2014), та призначено йому покарання у виді 12 років позбавленні волі без конфіскації майна.

Строк покарання ОСОБА_7 ухвалено рахувати з моменту його фактичного затримання, – з 04 березня 2022 року після набрання даним вироком законної сили, зарахувавши на підставі ч. 5 ст. 72 КК України у строк відбування покарання строк попереднього ув`язнення із розрахунку день за день.

Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ОСОБА_7 залишено без змін до набрання вироком законної сили.

Скасовано арешт, накладений постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_9 від 08.03.2022.

Вирішено питання щодо речових доказів та процесуальних витрат.

Не погоджуючись із рішенням суду, захисникОСОБА_8 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7 подала апеляційну скаргу, в якій просить вирокШевченківського районного суду м. Києва від 14 лютого 2024 року змінити в частині визначення періоду, включеного у строк відбування покарання, та порядку його розрахунку. Ухвалити в цій частині новий вирок, яким початок строку відбування покарання обчислювати з моменту фактичного затримання, – з 04 березня 2022 року, зарахувавши у строк відбування покарання ОСОБА_7 на підставі ч. 5 ст. 72 КК України строк попереднього ув`язнення із розрахунку день за два. В іншій частині вирок залишити без зміни.

До початку судового розгляду 28.08.2024 прокурор ОСОБА_6 подав клопотання про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо обвинуваченого ОСОБА_7 , в якому просить звільнити                    ОСОБА_7 з-під варти та передати його під нагляд співробітникам уповноваженого органу – Головного управління розвідки Міністерства оборони України для організації та проведення його обміну як військовополоненого.

Своє клопотання прокурор мотивував тим, що 23.08.2024 Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими прийнято рішення про затвердження списку для здійснення передачі військовополонених ворогів та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, відповідно до якого у списку військовополонених ворогів, які плануються для передачі державі-агресору, рахується ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заслухавши доповідь судді, прокурора, який підтримав своє клопотання та просив його задовольнити, захисника та обвинуваченого, які підтримали клопотання прокурора та просили його задовольнити, перевіривши матеріали кримінального провадження та клопотання з додатками, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.

Верховною Радою України 28.07.2022 прийнято Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання процедури обміну осіб як військовополонених» № 2472-IX.

Законом передбачено можливість звільнення особи від відбування покарання у зв`язку з прийняттям рішення про передачу засудженого для обміну як військовополоненого (ст. 84-1 КК України, п. 13-4 ч. 1 ст. 537 КПК України) або скасування запобіжного заходу та проведення спеціального досудового розслідування та судового розгляду за відсутності обвинуваченого (in absentia), якщо відносно нього уповноваженим органом прийнято рішення про передачу для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.

Відповідно до п. 28 ч. 1 ст. 3 КПК України особа, стосовно                               якої уповноваженим органом прийнято рішення про обмін як військовополоненого, – будь-яка особа, яка має процесуальний статус підозрюваного, обвинуваченого, засудженого та яка включена відповідним уповноваженим органом до списку для обміну як військовополонений.

Згідно із ст. 201-1 КПК України прокурор має право звернутися в порядку, передбаченому статтями 184 та 132 цього Кодексу, до слідчого судді, суду з клопотанням про скасування запобіжного заходу у зв`язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного, обвинуваченого для обміну як військовополоненого.

До клопотання прокурора про скасування запобіжного заходу обов`язково додаються матеріали, що підтверджують прийняття уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного, обвинуваченого для обміну як військовополоненого, та письмова згода підозрюваного, обвинуваченого на проведення обміну як військовополоненого.

Копія клопотання та доданих до нього матеріалів надається підозрюваному, обвинуваченому не пізніше ніж за три години до початку розгляду клопотання.

Клопотання прокурора про скасування запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом в день його надходження до суду за обов`язкової участі прокурора.

Слідчий суддя, суд, перевіривши обставини, що підтверджують прийняття уповноваженим органом рішення про передачу обвинуваченого для обміну як військовополоненого та надання обвинуваченим згоди на такий обмін, виносить ухвалу про скасування запобіжного заходу та передачу особи під нагляд уповноваженого органу для організації та проведення її обміну як військовополоненого.

Відповідно до п. п. 1 та 4 Положення «Про утворення Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 № 257, повноваження щодо забезпечення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебували у полоні держави-агресора, здійснює Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, який є тимчасовим допоміжним органом Уряду України.

Пунктом 9 вищевказаного Положення передбачено, що рішення про затвердження списку для здійснення передачі військовополонених ворогів та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, приймається відповідно до Порядку здійснення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2022 № 441.

Разом з тим, згідно з п. 25 зазначеного Порядку рішення про затвердження списку для здійснення передачі військовополонених ворогів та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, ухвалює Голова Координаційного штабу у взаємодії з Об`єднаним центром з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України, який функціонує при СБУ.

Крім того, відповідно до пункту 28 Порядку реалізацію рішення Координаційного штабу про затвердження списку для передачі та звільнення осіб, які перебувають у полоні, здійснює група з питань звільнення, формування та діяльність якої забезпечує Об`єднаний центр. Група з питань звільнення забезпечує передачу та звільнення осіб відповідно до затвердженого Координаційним штабом списку.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України «Про попереднє ув`язнення» начальник установи попереднього ув`язнення зобов`язаний звільнити з-під варти особу, стосовно якої уповноваженим органом прийнято рішення про обмін як військовополоненого, у день отримання ухвали слідчого судді, суду про скасування запобіжного заходу. Така особа передається під нагляд представникам уповноваженого органу, що відповідає за поводження з військовополоненими, для організації та проведення її обміну як військовополоненого.

Так, зі змісту клопотання вбачається, що Координаційним штабом з питань поводження військовополоненими 23.08.2024 прийнято рішення про затвердження списку для здійснення передачі військовополонених ворогів та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, відповідно до якого у списку військовополонених ворогів, які плануються для передачі державі-агресору, рахується ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підтвердження вказаних обставин прокурором до клопотання долучено витяг від 26.08.2024 з Протоколу 222/КШ/П_від 23.08.2024 щодо прийняття рішення про затвердження списку для здійснення передачі військовополонених ворогів та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора.

Крім того, до клопотання долучено Додаток №1 до витягу від 26.08.2024 з Протоколу 222/КШ/П_ від 23.08.2024 (Список військовополонених ворогів, які плануються для передачі державі-агресору, в якому зазначено анкетні дані обвинуваченого ОСОБА_7 ).

Також, до клопотання долучено письмову заяву-згоду обвинуваченого ОСОБА_7 на проведення обміну його як військовополоненого.

З огляду на викладене, відповідно до вимог ст. 201-1 КПК України клопотання прокурора підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 36, 131, 132, 176-178, 184, 201-1, 331 КПК України колегія суддів,-  

ПОСТАНОВИЛА:

Скасувати ОСОБА_7 запобіжний захід у виді тримання під вартою у Державній установі «Київський слідчий ізолятор».  

Звільнити з-під варти ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Передати обвинуваченого ОСОБА_7 під нагляд співробітникам уповноваженого органу – Головного управління розвідки Міністерства оборони України для організації та проведення його обміну як військовополоненого.

Ухвала в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.