Конституційний суд РФ проголосив постанову по справі щодо перевірки на відповідність Основному закону країни норми Федерального Закону «Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів». Заявник – адвокат – при відвідуванні СІЗО піддався повторному особистому огляду без складення протоколу.
Про це повідомляє Legal.Report.
Згідно з матеріалами справи, адвокат АП Татарстану Раміль Ідіятдінов в ході відвідин СІЗО-3 в Бугульме пройшов перевірку металодетектором і здав заборонений до використання в режимній зоні стільниковий телефон. Однак уже в локальній зоні його зупинив інспектор, який помітив в кишені захисника предмет, що формою нагадує телефон. Ідіятдінов знову був підданий огляду. Заборонених для пронесення предметів не виявили. На вимогу скласти протокол огляду і представити його правові і фактичні підстави адвокат отримав відмову.
Сприйнявши такі дії принижують його честь і гідність як громадянина і адвоката, Ідіятдінов звернувся в прокуратуру, а потім до суду із заявою про оскарження дій співробітників слідчого ізолятора. В ході розгляду з’ясувалося, що особистий огляд захисника, перевірка вмісту його кишень, огляд одягу і вивчення предметів (процедура, регламентована нормами КоАП РФ), не відбувались. Суди, включаючи ВС РФ, послідовно відхилили скаргу адвоката, вказавши, що, згідно з наказом Мін’юсту Росії, якщо заборонені предмети не виявлені, то складання офіційного протоколу не потрібно.
Ідіятдінов подав скаргу в КС, вимагаючи визнати, що це не відповідає Конституції ч. 6 ст. 34 ФЗ «Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів». Заявник вказав, що оспорювана їм норма без достатніх для цього підстав встановлює різне правове становище адвокатів і представників органів дізнання і слідства як осіб, огляд яких не допускається.
У проголошеному постанові КС вказано, що право на отримання кваліфікованої юридичної допомоги закріплено в Конституції РФ. Закон про адвокатську діяльність дає право адвокату безперешкодно зустрічатися зі своїм довірителем наодинці і без обмеження числа побачень та їх тривалості. При цьому, як неодноразово раніше відзначав КС, закон не встановлює недоторканність адвоката. Реалізація адвокатом права зустрічей з підзахисним не означає відвідання ним слідчого ізолятора без дотримання відповідних режимних вимог, які покликані забезпечувати безпеку всіх осіб, які перебувають на території установ.
Разом з тим огляд речей і одягу адвоката за межами звичайних перевірочних заходів на КПП, іншими словами – при підозрі його в спробі пронесення заборонених предметів, «носить безальтернативний характер». Адвокат не може відмовитися від проходження такого огляду. Тому з метою захисту його прав в даному випадку повинна бути передбачена можливість письмової фіксації підстав, ходу і результату огляду. Оформлення огляду і його відеофіксація можуть надаватися на вимогу адвоката і повинні зберігатися як мінімум протягом терміну, виділеного на оскарження законності огляду.
КС РФ вказав, що оскільки проведений повторний огляд Ідіятдінова не спричинив для нього негативних правових наслідків, то справа перегляду не підлягає.