Лише Молдова та Іспанія мають окремі кримінальні положення щодо відповідальності суддів за умисні неправомірні несправедливі рішення: Канстанцін Дзехцяроу

23 листопада 2020 року в рамках проєктів Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» та «Дотримання прав людини в системі кримінальної юстиції України» відбувся онлайн-захід – експертні консультації, присвячені темі кримінальної відповідальності суддів за прийняття завідомо неправосудних рішень. Участь у ньому взяли судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду та працівники апарату ВС.

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Професор, міжнародний консультант РЄ Канстанцін Дзехцяроу присвятив свій виступ порівнянню досвіду Англії та Уельсу, Франції, Італії, Молдови, Польщі й Іспанії у вирішенні питання суддівської відповідальності. Як зауважив доповідач, підходи до вирішення цього питання у зазначених країнах різні. Так, в Англії та Уельсі – ліберальний підхід, тобто судді фактично не несуть кримінальної відповідальності за ухвалені рішення. Водночас недоторканність, імунітет суддів Англії та Уельсу є функціональними, за «загальні кримінальні правопорушення» вони несуть відповідальність, як і інші громадяни. У Польщі та Італії існують певні норми щодо цивільної, дисциплінарної відповідальності суддів.

«З усіх країн, досвід яких досліджувався, лише Молдова та Іспанія мають окремі кримінальні положення щодо відповідальності суддів за умисні неправомірні несправедливі рішення», – зазначив доповідач.

Він ознайомив з альтернативами кримінальній відповідальності за несправедливі рішення. Йдеться, зокрема, про покарання суддів за упередженість (відповідальність суддів за корупційні правопорушення), за наслідки рішення (відповідальність за незаконне ув’язнення особи, позбавлення її свободи), за серйозні помилки (відповідальність у межах дисциплінарного провадження).

Міжнародний консультант РЄ наголосив, що застосування таких альтернатив зробить правову систему більш зрозумілою, чіткою, визначеною, а на суддівську незалежність не чинитиметься тиск.