Міжнародна асоціація адвокатів стала на захист принципу конфіденційності між адвокатом і клієнтами

Міжнародна асоціація адвокатів (IBA) відповіла на претензії деяких міжнародних організацій про те, що конфіденційність адвоката і клієнта заважає їм викорінювати фінансові злочини.

Про це пише Canadian Lawyer.

Нещодавно кілька міжнародних організацій, включаючи Комісію високого рівня ООН з міжнародної фінансової підзвітності, прозорості та доброчесності для досягнення Порядку денного на період до 2030 року (Група ООН FACTI) та Організацію економічного співробітництва та розвитку (OECD), заявили, що адвокат-клієнт конфіденційність стоїть на заваді їх зусиллям з подолання фінансових злочинів.

Зокрема, Комісія ООН FACTI стверджувала, що адвокати та юридичні фірми часто зловживають своїми професійними привілеями, щоб допомогти злочинцям у відмиванні грошей та інших злочинних діяннях. Далі комісія стверджувала, що саморегулювання юридичної професії виявилося «недостатнім і ненадійним».

У той же час ОЕСР стверджує, що такі злочини, як ухилення від сплати податків, хабарництво та корупція, зазвичай приховуються за допомогою складних правових структур і фінансових операцій і сприяють юристам, бухгалтерам, фінансовим установам та іншим професійним посередникам.

У оприлюдненій заяві IBA протистояла критиці, обґрунтовуючи важливість конфіденційності адвоката та клієнта для здійснення правосуддя, незалежності адвокатської професії та верховенства права.

«Право на незалежну та конфіденційну юридичну консультацію є основним принципом у будь-якому вільному та демократичному суспільстві і тісно пов’язане з правом на справедливий суд і верховенством права», – сказав суддя Суду Європейського Союзу Ларс Бей Ларсен у передмові заяви. «Простими словами, основним бенефіціаром принципу є клієнт, який може перебувати під слідством або переслідуванням з боку держави».

Ларсен додав, що конфіденційність адвоката та клієнта допомагає підтримувати незалежність юридичної професії.

IBA також наголосила на ризиках «непропорційної міжнародної реакції» на уявне зловживання конфіденційністю адвоката та клієнта у сприянні фінансовим злочинам.

Хоча IBA віддана боротьбі з фінансовими злочинами, надання урядам нагляду за юридичною професією як засіб правового захисту викликає велике занепокоєння, сказав президент IBA Стернфорд Мойо. «У функціонуючих демократіях незалежна юридична професія є дуже цінним наріжним каменем верховенства права».

«На жаль, там, де уряди хочуть заглушити інакомислення, ми стали свідками багатьох випадків зловживання регуляторними повноваженнями, коли адвокати потрапляли до в’язниці за виконання своїх професійних обов’язків просто тому, що вони представляють клієнта, який критично ставиться до уряду чи глави нації», – додав Мойо.

Міжнародна асоціація адвокатів має намір використати цю заяву для ініціації діалогу з міжнародними інституціями, які закликають до «руйнівних реформ» принципів конфіденційності адвоката і клієнта та незалежного регулювання адвокатської професії.