31 березня 2021 року з нагоди 30-річчя створення господарських (арбітражних) судів України відбувся в онлайн-режимі круглий стіл «Інтелектуальна власність: розвиток законодавства та еволюція господарського судочинства», організований Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у співпраці з проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя».
Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.
Виступ судді КГС ВС, модераторки круглого столу Ірини Булгакової був присвячений темі «Використання прав інтелектуальної власності у господарській діяльності: проблеми розвитку правового забезпечення».
Спікерка звернула увагу на ст. 155 ГК України, яка визначає перелік об’єктів права ІВ, що застосовуються в господарській діяльності. Вона зазначила: «На сьогодні питання правового забезпечення використання прав інтелектуальної власності у господарській діяльності регулюються і нормами ЦК України, й іншими спеціальними нормативно-правовими актами, а також міжнародними актами. Проте нещодавно до Верховної Ради України було внесено проєкт Закону № 2635 «Про внесення змін і доповнень до деяких законів України з метою вдосконалення цивільного законодавства», яким, зокрема, передбачається скасування ГК України». З огляду на зазначене Ірина Булгакова зупинилася на питанні декодифікації ГК України.
За її словами, насамперед декодифікація ГК України безпосередньо вплине на інвестиційну привабливість країни. Також важливим є те, що судова практика, напрацьована господарськими судами та Верховним Судом щодо застосування ГК України та ЦК України, є усталеною. До того ж за сучасних умов і розширення кола господарських процесів ЦК України не зможе охопити всього спектру відносин, що виникають у сучасному суспільстві. Тому не варто применшувати роль і призначення ГК України, який займає вагоме місце у сфері господарських правовідносин.
«Скасування ГК України матиме більше негативних наслідків, ніж позитивних та спричинить зміну механізму регулювання господарських відносин, що не тільки не вирішить проблем у сфері господарювання, але й ускладнить налагоджену роботу як суддів, так і юристів і представників бізнесу. Ми всі розуміємо, що наразі як господарське, так і цивільне законодавство потребує вдосконалення, проте не за рахунок декодифікації ГК України. Вважаю, що всім нам – суддям господарських судів, Верховного Суду, науковцям, юристам-практикам – треба всіма можливими засобами протистояти скасуванню ГК України. Впевнена, що кожен із нас готовий долучитися до процесу оновлення господарського законодавства з метою приведення у відповідність до сучасних умов господарювання та європейських стандартів», – сказала Ірина Булгакова.