Дослідити проект нового Положення про комісії з оцінки якості, повноти та своєчасності надання безоплатної правничої допомоги, підготовлений профільним комітетом НААУ, мають також фахівці Міністерства юстиції та Координаційного центру з надання правової допомоги.
Таке рішення ухвалила Рада адвокатів України 11 серпня, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Нагадаємо, Державна політика у сфері надання безоплатної правничої допомоги ґрунтується на принципі забезпечення її якості. Стандарти якості затверджує Міністерство юстиції (ст. ст. 5, 28 Закону про безоплатну правничу допомогу). Разом із тим, оцінка якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної вторинної правничої допомоги здійснюється за зверненням органу (установи), уповноваженого законом на надання БПД, комісіями, утвореними для цієї мети радами адвокатів регіонів (ст. 25 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність). Чинне Положення про комісію затверджене рішенням РАУ від 15.12.2017 № 281.
У Комітеті НААУ з питань БПД вже напрацювали зміни до цього Положення. Зокрема, планується розширити перелік суб’єктів звернення до комісій і надати відповідне право самим адвокатам, що співпрацюють із системою безоплатної правничої допомоги. Це дозволить останнім захищатися від необґрунтованих скарг, а також отримувати підтвердження належного виконання ними доручень.
«Після звільнення заступника міністра юстиції Валерії Коломієць з’явилися всі ознаки налагодження конструктивної взаємодії з Мін’юстом. Як і передбачено міжнародним та національним законодавством, міністерство почало погоджувати з нами проекти актів законодавства, які стосуються теми адвокатури, – розповіла голова Комітету НААУ з питань БПД Оксана Каденко. – Саме тому ми сьогодні запрошуємо до робочої групи з підготовки проекту Положення про комісії з оцінки якості БПД представників основного стейкхолдеру цього процесу – Координаційного центру. Хоча і комісія наша, і ми вправі самостійно вирішувати питання регулювання її діяльності, доцільно враховувати, що єдиним призначенням вказаної комісії є забезпечення процесу, який законодавець відніс до дискреції держави в особі конкретних органів та установ».
«Робоча група у нас велика, ми тісно співпрацюємо з регіонами, зібрали величезну кількість інформації, з якою на етапі її систематизації та опрацювання доцільно ознайомити Координаційний центр та Міністерство юстиції. Також необхідно почути їх думку, як основних замовників оцінки якості безоплатної правничої допомоги, що надається адвокатами», – резюмувала О.Каденко.