Будь-яке громадське об’єднання, визначивши у своїх статутних документах відповідну мету діяльності, стане ГО ветеранів війни та відповідно отримує право на визначені законом пільгові умови діяльності.
На цей недолік урядового проекту Закону №11123 від 25.03.2024 «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу громадських об’єднань ветеранів війни», прийнятий за основу ВР, звернули увагу в Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань взаємодії з громадянським суспільством.
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Документом пропонується законодавчо врегулювати поняття «громадські об’єднання ветеранів війни», а також дозволити таким обʼєднанням позначати у назві статус – «ветеранське».
Так, під громадськими об’єднаннями ветеранів війни будуть розуміти «неприбуткові громадські організації та спілки, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства та утворені з метою захисту прав і свобод, задоволення суспільних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України».
У НААУ наполягають на необхідності доопрацювання проекту, оскільки у запропонованому вигляді зміни не відповідають принципу правової визначеності.
Так, автори ініціативи визначили лише мету утворення об’єднання. Водночас, з наданого визначення залишилося незрозумілим, чи обов’язкова участь ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України (або хоча б деяких із цих категорій осіб) у заснуванні чи/та діяльності (шляхом членства) громадського об’єднання ветеранів війни.
Наведена у проекті дефініція може тлумачитися таким чином, що будь-яке громадське об’єднання, визначивши у своїх статутних документах відповідну мету діяльності, отримує статус громадського об’єднання ветеранів війни та відповідно отримує право на визначені законом пільгові умови діяльності. Це, зокрема, передача в оренду майна без проведення аукціону, отримання від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування фінансової підтримки, кредитів з коштів відповідних бюджетів, а також безплатно будинків, приміщень, обладнання та іншого майна, необхідного для здійснення їх статутних завдань, звільнення від плати за користування комунальними послугами у приміщеннях та будинках, які вони займають.
Відсутність визначеності та дієвого механізму правового регулювання цього питання може спричинити негативні наслідки, зокрема пов’язані з нераціональним використанням бюджетних коштів, державного та комунального майна. Отже, підстави віднесення громадського об’єднання до категорії громадських об’єднань ветеранів війни потребують уточнення та чіткої регламентації.
Повністю зауваження і пропозиції Комітету НААУ до законопроекту №11123 можна переглянути за посиланням.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.