Одне й те саме діяння гіпотетично може бути кваліфіковано за кількома нормами кримінального закону: суддя Яновська

Суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Олександра Яновська взяла участь у вебінарі для суддів та працівників апаратів судів «Питання кваліфікації державної зради і суміжних злочинів проти основ національної безпеки України», організованому Національною школою суддів України спільно з Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

На її думку, основною проблемою, пов’язаною зі злочинами проти основ національної безпеки України, є те, що одне й те саме діяння гіпотетично може бути кваліфіковано за кількома нормами кримінального закону. «У цьому випадку конкуренція норм викликає певне занепокоєння. Якщо на стадії досудового розслідування дії особи будуть кваліфіковані як одне кримінальне правопорушення, а потім з’ясується, що її дії підпадають під ознаки іншого діяння, то виникне низка процесуальних проблем: наприклад, наскільки захищені права обвинуваченої особи, чи можна змінити обвинувачення та інші», – наголосила доповідачка.

Олександра Яновська зауважила, що, на жаль, законодавець створив такі умови, в яких якщо теоретики та практики займатимуть діаметрально протилежні позиції, зокрема, в питанні кваліфікації, то це знівелює можливість притягнення осіб, які вчиняють злочини проти основ національної безпеки України, до відповідальності.

Крім того, спікерка акцентувала на питанні щодо покарання, яке передбачено ч. 1 ст. 111-1 «Колабораційна діяльність» КК України: публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики громадянином України до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України караються позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Вона нагадала, що в постанові ВС від 22 травня 2018 року у справі № 753/18479/16‑к (провадження № 51-520км18) зроблено висновок: позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю застосовується, в тому числі, і до осіб, які на час вчинення кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю.

«Цей висновок стосувався ст. 222 «Шахрайство з фінансовими ресурсами» КК України. Водночас, на мою думку, під час призначення покарання за ч. 1 ст. 111-1 КК України також може бути застосований такий підхід, оскільки це є певним запобіжником на майбутнє. Тобто особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 111-1 КК України, в майбутньому тривалий час не зможе  обіймати певні посади або займатися певною діяльністю», – сказала Олександра Яновська.