Оскарження ухвал суду в процедурі банкрутства: адвокат Анастасія Клян

Кодекс України з процедур банкрутства (далі – КзПБ, Кодекс), який діє з жовтня 2019 року, здебільшого орієнтований на захист прав кредиторів. Про це свідчить низка положень КзПБ, наприклад, право кредитора ініціювати провадження у справі про банкрутство незалежно від суми боргу свого боржника.

Однак боржники нерідко зловживають процесуальними правами, вдаючись до затягування розгляду справи, зокрема, шляхом оскарження ухвал суду у процедурі банкрутства.

Про це повідомляє Анастасія Клян, адвокат GOLAW.

Які ж саме ухвали суду підлягають оскарженню на початку розгляду справи про банкрутство?

01  —  Оскарження ухвали про прийняття заяви про банкрутство

Процедура починається із заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, яку суд приймає до розгляду шляхом винесення відповідної ухвали. Якщо проглянути текст подібних ухвал у ЄРДСР, то побачимо, що суди перших інстанцій часто зазначають про можливість оскарження своїх ухвал про прийняття заяв про відкриття провадження у справі про банкрутство (надалі – ухвала про прийняття) до апеляційної інстанції.

Питанню оскарження судових рішень у процедурі банкрутства присвячена ст. 9 КзПБ. На перший погляд, за змістом КзПБ та ст. 255 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України) усі ухвали господарського суду першої інстанції, що постановлені у справі про банкрутство, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, крім випадків, передбачених КзПБ та ГПК України.

Проте, системний аналіз вищезазначених положень законодавства у сукупності з нормою п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України дає можливість дійти висновку, що в апеляції можуть оскаржуватися лише ухвали місцевого господарського суду, які передбачені ст. 9 КзПБ та ст. 255 ГПК, а також інші ухвали у випадках, прямо передбачених законом. Всі інші ухвали підлягають апеляційному оскарженню лише одночасно з прийнятим за результатами розгляду справи рішенням чи ухвалою, якою завершується розгляд справи.

З цього приводу висловився і Верховний Суд (КГС) в ухвалі по справі № 910/1133/20 від 15 червня 2020 року. Суд зазначив, що ні ГПК України, ні попередній Закон про банкрутство, ні КзПБ не передбачають можливості оскарження ухвали про прийняття, оскільки така ухвала забезпечує рух судового процесу, та не порушує права учасників справи, що виключає можливість її оскарження до суду вищої інстанції.

Однак, боржники досить часто звертаються до апеляційних судів за скасуванням ухвал про прийняття. Варто зауважити, що в таких випадках апеляційні суди не завжди відмовляють у відкритті апеляційного провадження. Внаслідок цього виникає ситуація, коли, з одного боку, провадження було відкрито всупереч нормам процесуального права, а з іншого боку, законодавство прямо не передбачає можливості закриття апеляційного провадження з підстав неправильного його відкриття.

Втім, судова практика з цього питання йде іншим шляхом. Так, Верховний Суд дійшов висновку, що помилково відкрите апеляційне провадження підлягає закриттю попри відсутність відповідної норми в законодавстві. Така позиція викладена в постанові Верховного Суду (КГС) від 05 листопада 2019 року у справі № 926/767-б/15.

02  —  Оскарження ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство

Як зазначено вище, положення ст. 9 КзПБ встановлюють можливість оскарження ухвал місцевого суду. При цьому, дана стаття Кодексу вказує, що у касаційному порядку не підлягають оскарженню постанови апеляційного господарського суду, прийняті за результатами перегляду судових рішень, крім/ зокрема, ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство. З аналізу вказаної статті можна дійти висновку, що ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство підлягають апеляційному та касаційному перегляду. На підтримку вказаного висновку виступає і численна судова практика.

Варто додати, що якраз на цьому етапі можна оскаржити і ухвалу про прийняття. Так, Верховний Суд (КГС) в ухвалі по справі № 910/1133/20 від 15 червня 2020 року вказав, що ухвала місцевого суду про прийняття може бути оскаржена в апеляційному порядку разом із ухвалою місцевого суду про відкриття провадження у справі про банкрутство.

03  —  Висновки

Таким чином, ухвала про прийняття не є предметом самостійного апеляційного оскарження, однак може бути оскаржена разом із ухвалою про відкриття провадження у справі про банкрутство. Проте, враховуючи неоднозначну практику судів щодо оскарження вказаних ухвал, учасникам справи про банкрутство варто займати активну позицію та звертати увагу суду на випадки зловживання процесуальними правами.