Після внесення змін до КУзПБ 15 квітня 2023 року коло суб’єктів, які несусь солідарну відповідальність, розширилося до органів управління боржника: суддя ВС Жуков

З доповіддю на тему «Солідарна та субсидіарна відповідальність. Актуальна судова практика» виступив суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Сергій Жуков.

Про це повідомляє Судова влада.

Він нагадав, що в Кодексі України з процедур банкрутства (КУзПБ), на відміну від Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», введено новий вид цивільно-правової відповідальності, що застосовується у справах про банкрутство, – солідарну відповідальність. Спочатку вона покладалася на керівника боржника в тому випадку, коли боржник не звернувся до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство в місячний строк з моменту виникнення спеціальних умов.

Однак після внесення змін до КУзПБ 15 квітня 2023 року коло суб’єктів, які несусь солідарну відповідальність, розширилося до органів управління боржника.

«Введення солідарної відповідальності вказує на те, що законодавець надає перевагу ініціюванню банкрутства не кредитором, а боржником, за наявності відповідних підстав», – звернув увагу доповідач.

Сергій Жуков розповів про підстави для покладення на органи управління боржника солідарної відповідальності та пояснив, які існують умови для встановлення юридичних фактів щодо загрози неплатоспроможності боржника. Він також навів приклад (із) судової практики ВС щодо встановлення предмета доказування при вирішенні питання наявності підстав для покладення солідарної відповідальності у цій категорії справ. Ішлося також про те, за яких умов органи управління боржника можуть уникнути застосування щодо них такої відповідальності.

Суддя нагадав, що з 15 квітня 2023 року до КУзПБ внесено й інші зміни, відповідно до яких право на звернення із заявою про покладення субсидіарної відповідальності надано, крім ліквідатора, також кредитору. На його думку, подібні зміни розширять коло спорів, оскільки дають більше можливостей кредиторам для захисту своїх прав.