У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся вебінар на тему: “Побудова успішного захисту в сімейних спорах: до та після 24.02.2022”
Лектором виступила Ганна Гаро – адвокат, сімейний медіатор, кандидат юридичних наук, Голова Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру сімейного права ВША НААУ, співзасновник та член правління ГО “Центр сімейно-правових досліджень”, співзасновник “Асоціація сімейних медіаторів України”.
Лектор розповіла про сімейні спори, роль первинної консультації з клієнтом, особливість сімейних спорів та спеціальні навички адвоката.
Сімейні спори – це одна з найпоширеніших категорій справ. Адже скільки людей, стільки й може бути заяв про визнання фактичних шлюбних відносин, спорів про розірвання шлюбу, розподіл подружнього майна, визначення місце проживання дітей, стягнення аліментів, визнання батьківства, позбавлення батьківських прав, встановлення опіки (піклування), усиновлення тощо.
Сімейні конфлікти та спори можуть виникати між подружжям стосовно:
- перебування у шлюбі чи розірвання шлюбу;
- батьківських прав та обов’язків кожного із подружжя, та обопільних взаємовідносин у сім’ї (немайнові відносини у сім’ї);
- майна та матеріальних зобов’язань та обов’язків подружжя (поділ майна подружжя, сплата аліментів тощо).
Техніки медіації допомагають адвокату безоціночно працювати з “важкими” клієнтами.
Варто бути адвокатом, який може підтримати, задати правильне питання клієнту та обговорити його проблему. Адже клієнти не завжди емоційно стабільні і бувають такі ситуації, коли клієнти:
- плачуть та зляться,
- ображаються на усіх,
- самі не знають, чого хочуть
- постійно змінюють своє бачення вирішення сімейного спору
- ненавидять та хочуть (та відверто про це кажуть) покарати другу сторону;
На практиці адвокат повинен бути готовим до:
- маніпуляцій з боку матерів щодо отримання матеріальних благ в обмін на можливість батька бачитися з дітьми;
- власної роботи зі своїм психологічним станом;
- погроз, образ та психологічного тиску з боку опонентів;
- звинувачень з боку ваших клієнтів, що вас купила друга сторона, а потім вибачення і так по колу;
- можливих дзвінків та виїздів до клієнта у неробочий час (пізно ввечері чи вночі);
- постійної потреби підвищувати професійну кваліфікацію через постійну зміну судової практики з одних і тих самих питань;
- навчання навичкам сімейної медіації, переговорам, конфлікт-коучингу та конфлікт-консалтингу.
В чому полягає особливість сімейних спорів?
Головна проблема – це емоційність:
- сімейні спори виникають в умовах негативного відношення сторін та дуже сильних переживань;
- кожна зі сторін хоче не лише отримання результату на свою користь, але й в силу сильної образи, гніву, як правило, помститися іншій стороні та отримати матеріальну компенсацію завданої моральної шкоди від сімейного життя, що не склалося.
Нові виклики у роботі сімейних адвокатів після 24.02.2022 року
Відтепер майже кожен другий спір так чи інакше пов’язаний з необхідністю аналізувати міжнародні договори, практику виконання країною судових доручень і виконання рішень, питаннями оформлення та легалізації документів.
Крім того, значно ускладнилось питання проведення психологічних досліджень дитячо-батьківських відносин (оскільки багатьох дітей вивезли за кордон, а психологи не завжди можуть налагодити комунікацію з дітьми в режимі онлайн), а також ускладнено процес проведення експертиз, для яких необхідна безпосередня присутність (наприклад, генетичної експертизи на встановлення батьківства/материнства).
Зараз робота адвоката ускладнилася певним міжнародно-правовим аспектом:
- встановлено особливі режими роботи судів, нотаріусів, державних органів, різних установ та організацій;
- значна кількість засідань у сімейних справах постійно відкладається з причин неможливості прибуття учасників справи чи їх представників у зв’язку із воєнним станом;
- обмежено доступ до Єдиного реєстру судових рішень та інших державних реєстрів, відсутня можливість перевірити стан розгляду справ, часто відсутня можливість ознайомитись з матеріалами справи, що значно ускладнює процес надання правничої допомоги;
- постійні оновлення чинного законодавства, обумовлені необхідністю оперативного врегулювання тих чи інших процесів в умовах воєнного стану;
- на зміну звичним справам про розлучення чи стягнення аліментів, з’явилась значна кількість запитів щодо виїзду за кордон, відновлення втрачених документів, встановлення фактів народження/смерті тощо.
Одним із запитів також є, як шукати і повертати дітей. І, якщо рухатися по процедурі негайного повернення дитини, то іноземний суд по Гаазькій Конвенції не прийме рішення повертати дитину в Україну, незалежно від того чи йдуть бойові дії на тій чи іншій території.
Дії, які варто робити при першій зустрічі з клієнтом:
- Налагодити довіру, з’ясувати інтереси сторони, які сховані за озвученою правовою позицією
- З’ясувати причини сімейного конфлікту
- Клієнту та вам чітко зрозуміти бажаний та реально можливий результат, щоб покроково побудувати найефективнішу стратегію захисту.
Також, що потрібно сказати клієнту на початку співпраці?
- про час на вивчення документів, підготовку правової позиції та стратегії;
- про можливий час судової тяганини та особливості процедури виконання рішення у цій категорії спорів;
- про можливі судові та інші витрати додатково до вартості правової допомоги;
- про те, що є альтернативні (мирні) способи врегулювання спору та про їх переваги;
Як адвокат може допомогти клієнту вирішити сімейний спір на етапі досудового врегулювання спору?
У цьому можуть допомогти навички медіації, конфлікт-коучингу та конфлікт-консалтингу.
Володіння спеціальними навичками та застосування емпатійної комунікації полегшують довіру сторін і відкривають справжні потреби кожної зі сторін
На початку співпраці ви маєте чітко зрозуміти:
- чого саме хоче клієнт;
- хто ваш опонент;
- чи хоче клієнт врегулювати спір в досудовому (мирному) порядку?
- чи є бачення як? мінімальні прийнятні умови?
- зручний спосіб та години комунікації з вами
У Правилах адвокатської етики (ч. 3 ст. 8) зазначено, що адвокат за можливості сприяє досудовому та позасудовому порядках урегулювання спорів між клієнтом та іншими особами.
Кожна сімейна справа – особлива та потребує індивідуального підходу, в силу різних емоційних причин конфлікту, готовності сторін мирно врегулювати конфлікт, перспективності виконання отриманого судового рішення.