Поки Мінюст думав як законом зупиняти судові рішення, Верховний суд менше ніж за добу зупинив виконання ухвали Печерського суду

8 вересня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду відкрив касаційне провадження у справі № 757/7499/17-ц за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 9 лютого 2017 року, ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 20 квітня 2017 року та постанову Київського апеляційного суду від 10 червня 2020 року.

Одночасно колегія суддів задовольнила клопотання АТ КБ «ПРИВАТБАНК» і зупинила виконання ухвали Печерського районного суду міста Києва від 9 лютого 2017 року, залишеної без змін постановою Київського апеляційного суду від 10 червня 2020 року, до закінчення касаційного провадження у справі.

Задовольняючи клопотання, Верховний Суд врахував, що ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 2 вересня 2020 року визначено порядок виконання ухвали Печерського районного суду міста Києва від 9 лютого 2017 року у справі № 757/7499/17-ц, зокрема, шляхом стягнення з АТ КБ «ПРИВАТБАНК» грошових коштів у сумі 347 млн доларів США.

Колегія суддів визнала обґрунтованість настання ризиків для заявника до ухвалення рішення судом касаційної інстанції у цій справі, а також імовірність утруднення повороту виконання судового рішення у разі його скасування Верховним Судом.

Застосовуючи таке зупинення виконання, Суд не здійснює оцінку обґрунтованості поданої касаційної скарги, а лише встановлює існування загроз забезпеченню балансу інтересів сторін.

Однак, ще вчора Денис Малюська, міністр юстиції України озвучував інший сценарій зупинення рішення Печерського суду.

“Щодо розробленого нами законопроєкту, який надасть можливість не здійснювати примусове виконання цієї ухвали, в ньому передбачено ексклюзивний випадок, що у якості забезпечення позову, коли суд ще не розглядав справу по суті, стягувати з відповідача кошти не можна. Усі процесуальні кодекси це забороняють, нині ж ми вносимо такі зміни в Закон «Про виконавче провадження». Тобто, навіть якщо суд винесе таке рішення – державний або приватний виконавець виконувати його не буде.

Законопроєкт №4064 було зареєстровано у Верховній Раді, сподіваємось, депутати підтримають його якомога швидше. Адже ухвала суду вже є, вона обов’язкова до виконання, і, більше того, у державних виконавців є кримінальна відповідальність за перешкоджання або невиконання рішення суду. Тож зараз усе залежить від того, коли народні депутати проголосують цей проєкт Закону”, зазначив Малюська.