Рецепт порятунку від вигорання та для відновлення ресурсів від адвокатки Людмили Гриценко

Своїм баченням щодо аспектів роботи адвокатів у справах, пов’язаних з ДТП поділилась Людмила Гриценко, адвокатка, лекторка Вищої школи адвокатури в інтерв’ю Закон і Бізнес.

Мій рецепт можна звести у формулу з кількох складових: розуміння й застосування техніки «коло впливу/коло проблем» (запропонована Стівеном Кові в книжці «Сім навиків високоефективних людей»), баланс у професійній діяльності (співвідношення адвокатської/тренерської та експертної діяльності й відпочинку) та ліміт на кількість справ у провадженні.

Техніка С.Кові для мене працює так: у кожній ситуації визначаю для себе коло впливу (тобто те, на що можу вплинути, і бажано тут же визначити, як саме) і коло проблем (тобто те, що відбулося або відбувається незалежно від моєї волі). З колом впливу працюю. Наприклад, якісна комунікація з потерпілою стороною, якісний збір/допомога в зборі доказів, якісна підготовка цивільного позову — це те, що у справах про ДТП перебуває в моєму колі впливу. Фокус роблю не на тому, чому саме так відбулося, а на тому, що можу зробити тут і зараз, у тому числі для того, щоб це не повторилося.

Якщо говорити про певний алгоритм, то він може мати такий вигляд:

• формулювання проблеми;
• пошук рішень (бажано кількох);
• складання плану дій;
• дії, які мають мету, дедлайн і які можна контролювати;
• моніторинг дій/наслідків у процесі розв’язання проблеми, у разі необхідності — можливі уточнення обраної стратегії;
• фокусування на результатах (навіть незначних);
• розуміння, навіщо я це роблю;
• відпочинок.

Особисто для мене наявність плану дій, можливість діяти, розуміння, навіщо це роблю, і наявність балансу між діяльністю та відпочинком є дієвим рецептом на всі випадки професійного вигорання.

Майже 13 років я займаюсь адвокатською діяльністю. Багато навчаюся. Поєдную тренінги з професійного розвитку та тренінги з розвитку особистості. У середньому раз на рік проходжу навчання в сертифікатних програмах або програмах професійного розвитку, які мають кілька модулів. Книги й фільми — це моє натхнення. Кожного разу, коли дивлюся фільм, думаю, який шматочок можна вирізати для того чи іншого тренінгу. Ще один рецепт для розвитку й порятунку від вигорання — це подорожі.

Ще один важливий компонент — навчитись ідентифікувати та вербалізувати свої емоції. Важливо розуміти, що зараз відчуваєш і чи в ресурсному стані ти взагалі. Важливо визначити для себе шкалу та відмічати результати. Важливо фокусуватися на колі впливу. Завжди. Не тільки в професійному житті. Важливо фокусуватися на комплексному підході. Не подобається законодавство — пропонуй зміни, не влаштовує судова практика — думай над тим, як її змінити. І ще завжди слід пам’ятати про людяність і професіоналізм. У будь-якій категорії справ.