Щодо початку перебігу строку давності притягнення особи до кримінальної відповідальності за ст. 197-1 КК

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

місцевий суд звільнив особу від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197 1 КК, на підставі положень ст. 49 КК у зв’язку із закінченням строків давності і закрив кримінальне провадження.

Апеляційний суд залишив без зміни цю ухвалу.

У касаційній скарзі прокурор стверджує, що висновки апеляційного суду про те, що ст. 49 КК не передбачає особливостей у перебігу строків давності у разі вчинення триваючих злочинів, а також про те, що після самовільного заволодіння земельною ділянкою подальше неповернення її власнику не охоплюється складом кримінального правопорушення, передбаченого ст. 197 1 КК, тому немає підстав вважати його триваючим.

Позиція ККС

кримінальне провадження передано на розгляд ОП.

Підстава передачі кримінального провадження на розгляд ОП

необхідність відступу від висновку, викладеного в ухвалі колегії суддів Другої судової палати ККС від 14.11.2023 у справі № 758/2732/23 (провадження № 51-6781ск23), відповідно до якого злочин, передбачений ст. 197 1 КК, є закінченим з моменту початку ведення будівельних робіт на самовільно зайнятій земельній ділянці, тобто з моменту здійснення будівництва, тому висновки суду першої інстанції щодо початку відліку строків давності притягнення особи до кримінальної відповідальності саме з цього часу є правильними.

Обґрунтування позиції ККС

колегія суддів ККС вказала, що при триваючому злочині особа вчиняє один раз певну дію і впродовж більш чи менш тривалого часу перебуває безперервно в злочинному стані. Для цього виду злочинів характерним є не співпадіння моменту, з якого злочин вважається закінченим, і моменту фактичного припинення протиправних дій. При цьому у поняття «час вчинення триваючого злочину» має включатися увесь проміжок часу, протягом якого особа безперервно вчиняла/вчиняє триваюче діяння на стадії закінченого злочину.

Таким чином, початком вчинення триваючого злочину є вчинення особою діяння, безпосередньо спрямованого на виконання об’єктивної сторони цього
злочину; закінченням – досягнення указаним діянням стадії закінченого
злочину; припиненням – момент (день), починаючи з якого особа більше не вчиняє злочин за своєю волею чи незалежно від її волі або зазначені дії цієї
особи не набувають статусу легальних.

Диспозиції окремих частин ст. 197 1 КК нерозривно пов’язані між собою, оскільки стосуються самовільного зайняття особою земельної ділянки, самовільного будівництва на ній окремих будівель або споруд з посиланням на інші окремі кваліфікуючі ознаки указаних дій, зокрема пов’язані з особливостями їх наслідків (частина перша), особливостями суб’єкта або предмета таких дій (частини друга, четверта),

У цьому провадженні, об’єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 3 ст. 197 1 КК, полягає у самовільному будівництві будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці.

Самовільне зайняття земельної ділянки – це фактичне заволодіння (чи заволодіння і користування) земельною ділянкою або її частиною, вчинене в особистих інтересах або інтересах інших осіб тим, кому ця ділянка у встановленому порядку не надавалась у володіння і користування або не передавалась у власність, або за відсутності вчинення правочину щодо такої
земельної ділянки (чи щодо об’єкта, розташованого на земельній ділянці).
Самовільне зайняття земельної ділянки також має місце і у випадку, коли
власник або законний володілець земельної ділянки самовільно змінює її межі,
приєднуючи частину суміжних земель до своєї ділянки, та в інших випадках.

Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці полягає у веденні на такій ділянці без належного дозволу будівельних робіт, виконанні монтажних робіт по спорудженню певних будівель, споруд тощо.

Таким чином, з моменту самовільного зайняття земельної ділянки, початку ведення будівельних робіт на самовільно зайнятій земельній ділянці склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. ч. 1, 3 ст. 197 1 КК, є закінченим і з цього часу особа безперервно перебуває в злочинному стані до моменту, поки не припиняє самовільне посягання на земельну ділянку за своєю волею чи незалежно від неї або зазначені дії цієї особи не набувають статусу легальних (припинення злочину).

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що ОП ККС має зробити висновок про те, що першим днем початку перебігу строку давності притягнення особи до кримінальної відповідальності за відповідною частиною ст. 197 1 КК є день припинення вчинення особою відповідного триваючого злочинного діяння, а не день, з якого таке діяння досягнуло стадії закінченого злочину, оскільки злочини, передбачені відповідними частинами ст. 197 1 КК мають триваючий характер.

Ухвала колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС від 22.05.2024 у справі №353/999/23 (провадження № 51-523км24) https://reyestr.court.gov.ua/Review/119309276

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.