Суддя ВС Алла Олійник про три запитання, якими можна визначити дотриманість принципу верховенства права

У ст. 8 Конституції України вказано, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Цей принцип – одна з основних засад цивільного судочинства й гарант справедливого розгляду будь-якої справи.

Про це повідомляє Судова влада.

Суддя Касаційного цивільного суду у складі ВС Алла Олійник нагадала, що Венеційська комісія виокремлює такі елементи поняття «верховенство права»:

1) законність;

2) юридична визначеність;

3) заборона свавілля;

4) доступ до правосуддя, представленого незалежними та безсторонніми

судами;

5) дотримання прав людини;

6) заборона дискримінації і рівність перед законом.

Тож суд завжди спрямований на захист прав та свобод людини. Однак є випадки, коли права та свободи можуть бути обмежені.

«Як зазначено у ст. 64 Конституції України, в умовах воєнного стану, який зараз діє в нашій країні, певні права та свободи людини і громадянина можуть бути обмежені, – зауважила доповідачка й додала: – Перше, чого нині очікує суспільство від суду, – це розумні та справедливі рішення, у яких буде дотримано верховенство права».

Алла Олійник охарактеризувала критерії трискладового тесту, перевірку на який повинне пройти будь-яке втручання в права особи або їх обмеження. Кожен із трьох його критеріїв є запитанням, на яке суд має відповісти, щоб оцінити, чи відбулося втручання в права особи, перед тим як ухвалити рішення про втручання в права людини (їх обмеження):

  • Чи втручання здійснене «згідно із законом»?
  • Чи воно відповідає правомірній (легітимній) меті?
  • Чи є воно «необхідним у демократичному суспільстві»?

Якщо впевнено можна ствердно відповісти на всі три запитання – принцип верховенства права дотриманий. Суддя КЦС ВС також навела приклад, коли у двох європейських країнах у кількох справах з аналогічними обставинами суди ухвалили різні рішення, керуючись необхідністю втручання у відповідне право позивача чи відповідача. Зваживши всі обставини справи та застосувавши трискладовий тест, судді вирішили, яке право варто захистити в конкретному випадку.