Суддя ВС Ольга Ступак про те, як судове засідання може негативно впливати на дитячу психіку чи навіть травмувати її

Відповідно до українського законодавства під час розгляду справ, котрі стосуються визначення місця проживання дитини, її думку слід ураховувати, якщо дитина досягла такого віку й рівня розвитку, що може її висловити.

Про це зазначила суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак, повідомляє Судова влада.

Зазвичай це вік з 10 років, але Ольга Ступак акцентувала, що не може бути шаблонного підходу до розгляду справи за участю дітей: у кожному конкретному випадку суд має підходити розумно та брати до уваги особливості розвитку кожної дитини.

«Визначений законодавцем вік 10 років умовний, адже надважливим під час розв’язання цього питання є здатність дитини чітко висловити свою думку. Якщо вона здатна це зробити, то необхідно враховувати її бажання навіть тоді, коли дитина не досягла вказаного віку», – пояснила суддя.

Вона також звернула увагу на те, за яких обставин та де саме буде проводитися опитування дитини. Наприклад, задля належного захисту інтересів дитини в залі суду має обов’язково перебувати представник органу опіки та піклування та, за можливості, психолог, який зможе оцінити емоційний стан дитини. Присутність батьків у цей же момент у залі судових засідань небажана, бо може впливати на висловлення дитини, а отже й на її мотиви.

Ольга Ступак зауважила, що будь-яке судове засідання – це стресова ситуація для дитини, адже є велика кількість факторів, які в сукупності можуть негативно впливати на дитячу психіку чи навіть травмувати її. Тому варто використовувати будь-які можливості задля того, щоб вирішувати питання щодо визначення місця проживання дитини мирним шляхом – врегулюванням спору за участю судді чи медіацією. Якщо ж домовитися не вдалося, варто, якщо є така змога, подавати до суду всі наявні докази, які підтвердять думку дитини. Це може стати альтернативою для опитування її в судовому засіданні.

Однією з проблем є і те, що в Україні поки недостатньо суддів, які спеціалізуються на розгляді цієї категорії справ та мають необхідні навички для належного опитування дитини.

Однак попри певні складнощі в країні дедалі частіше під час розглядів спорів про визначення місця проживання дітей заслуховують думку дитини і молодше 10 років, якщо вона вже здатна її висловити.