Систему БПД використовують для формування процесуального дисбалансу у кримінальних провадженнях на користь сторони обвинувачення

Системною проблемою, яку не вирішує Міністерство юстиції щодо роботи системи Безоплатної правової допомоги та основних виконавців у захисті прав людей, є використання системи БПД для формування процесуального дисбалансу у кримінальних провадженнях на користь сторони обвинувачення.

Про це йдеться у Звіті Комітету з питань безоплатної правової допомоги, що діє в складі НААУ, з актуальних питань функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні.

У спосіб відсіювання «незручних» адвокатів та усунення адвокатів, які працюють за договором про надання правової допомоги, сторона захисту, інколи невідновлювально послаблюється до бажаного для сторони обвинувачення рівня. Цим наноситься шкода системі правосуддю та адвокатурі, яка у ній відіграє конституційну роль, адже останню виконати за таких умов неможливо.

Способом вирішення цього питання могло б бути нормативне удосконалення інституту залучення адвоката до окремої процесуальної дії. Посилення дисциплінарної відповідальності адвокатів, які надають БПД в умовах створення
процесуального дисбалансу на користь сторони обвинувачення.

Однак, основною перешкодою цієї проблеми є супротив Міністерства юстиції України.