Терміново необхідно змінити КПК для посилення відповідальності за тиск на адвокатів: Ізовітова

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова взяла участь у Всеукраїнському форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя», про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Відкриваючи дискусійну панель «Основні засади розвитку інституту адвокатури», Голова НААУ зосередилася на найбільших викликах для незалежності адвокатури та безперешкодної адвокатської діяльності.

Профільний закон 2012 року дав широкі гарантії адвокатської діяльності, проте щодня ці гарантії порушуються. До прикладу, з початку 2021 року до НААУ надійшло 500 скарг на порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності по всій країні.

Голова НААУ наголосила на тому, що законодавчі гарантії не можуть мати декларативного характеру.

«Можна записати ще низку гарантій в наш профільний закон, але якщо вони не будуть реалізовані та забезпечені, то гріш ціна таким гарантіям. Тому на сьогодні ми зробили вже ревізію проблем, які є з нашими гарантіями адвокатів та адвокатської діяльності, і вважаємо за необхідне терміново внести зміни до Кримінального кодексу України, Кримінального Процесуального кодексу України для того, щоб посилити відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності. Це першочергове завдання на сьогодні», – наголосила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ назвала найбільш типові способи втручання в адвокатську діяльність, які вчиняють працівники правоохоронних органів всупереч законодавчій забороні. Ідеться про порушення адвокатської таємниці, незаконні обшуки адвокатів, негласні слідчі дії стосовно адвокатів, ототожнення адвоката з клієнтом та вчиненим ним злочином.

 «Законом заборонено здійснювати втручання в адвокатську діяльність і адвокатську таємницю, проте щоденно ми маємо факти цього втручання. Законом заборонено, але проводяться стосовно адвокатів оперативно-розшукові заходи та слідчі дії. Законом заборонено, але проводиться огляд та вилучення документів адвоката, пов’язані зі здійсненням його професійної діяльності. Ми сьогодні бачимо й заборонений законом факт ототожнення адвоката з клієнтом – для того, щоб вилучити докази, зібрані адвокатом, кажуть, що він такий же злочинець, як його клієнт, хоча це ще не доведено. І це використовується вже як інструментарій для вилучення інформації від адвоката», – заявила Лідія Ізовітова.

Окремо Голова НААУ наголосила на тому, що часто порушується принцип рівності прав адвоката з іншими учасниками судового провадження. В окремих судових справах, особливо у резонансних, постає проблема забезпечення безпеки адвокатів.

Найбільш кричущими порушеннями професійного імунітету захисника стали справи, в яких адвокатів підозрюють у вчиненні незаконних дій, які полягають у наданні правничої допомоги клієнтам. Тобто, законна професійна діяльність адвоката прирівнюється до незаконної. Лідія Ізовітова навела приклад відомої справи, коли кільком адвокатам вручені повідомлення про підозри за надання ними професійної допомоги, зокрема, складання процесуальних документів, скарг до ЄСПЛ тощо. “Це неперевершений цинізм. Це неймовірно, щоб професійна діяльність стала незаконною“, – наголосила Голова НААУ.

Більш детально про цю справу можна прочитати у рішенні Ради адвокатів України