Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 визнано винуватим та засуджено до покарання у виді позбавлення волі: за ч. 3 ст. 185 КК на строк 4 роки; за ч. 2 ст. 289 КК –6 років без конфіскації майна; ОСОБА_2 засуджено до покарання у виді позбавлення волі: за ч. 3 ст.185 КК на строк 3 роки; за ч. 2 ст. 289 КК –5 років без конфіскації майна.
Апеляційний суд змінив вирок суду першої інстанції в частині призначення ОСОБА_2 покарання. Постановив на підставі ст. 75 КК звільнити його від відбування призначеного покарання у виді 5 років позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки. В решті вирок залишено без змін.
Розгляд кримінального провадження місцевим судом відбувався у порядку, визначеному ч. 3 ст. 349 КПК.
Позиція ККС: скасовано рішення судів попередніх інстанцій та призначено новий розгляд у суді першої інстанції.
Обґрунтування позиції ККС: суд першої інстанції порушив вимоги, передбачені ч.3 ст.349 КПК, а саме не роз’яснив належним чином учасникам судового провадження наслідків застосування цієї норми та не переконався, чи правильно обвинувачені розуміють її зміст. Обвинувачені ОСОБА_1 та ОСОБА_2, хоча і визнали свою вину у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушень, однак суддя під час визначення порядку та обсягу дослідження доказів, незважаючи на те, що прокурор запропонувала дослідити докази в повному обсязі, що підтримали інші учасники судового провадження, без пояснення суті здійснення судового розгляду в порядку ч. 3 ст. 349 КПК та правових наслідків розгляду за спрощеною процедурою, а також за відсутності згоди учасників судового провадження, порушуючи вимоги КПК, ухвалив рішення про часткове дослідження доказів. При цьому у вироку зазначено про застосування спрощеного порядку дослідження доказів, передбаченого ч. 3 ст.349КПК, та відсутність з цього приводу заперечень учасників судового провадження, що не відповідає дійсним обставинам судового розгляду.
Зважаючи на те, що дослідження всіх наявних у провадженні доказів судом не проведено і провадження розглянуто в порядку ч. 3 ст. 349 КПК, незважаючи на пряму заборону, зазначену в цій статті, проводити розгляд у спрощеному порядку, якщо проти цього заперечують учасники судового провадження, вказане порушення вимог кримінального процесуального закону є істотним, оскільки перешкодило суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Детальніше з текстом постанови ККС від 02.02.2021 у справі No640/4713/19 (провадженняNo51-2155км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/94696730