Відповідні домовленості були досягнуті за підсумками міжнародного круглого столу на тему «Захист прав дітей в умовах воєнного стану», який відбувся у Львові, 18 березня.
Про це повідомляє Закон і Бізнес.
Участь у заході взяли представники місцевої влади Львова, Уповноваженого ВР з прав людини, що опікуються справами сім’ї, зокрема, питаннями правового захисту прав і законних інтересів дитини, а також керівники рад адвокатів Івано-Франківської, Тернопільської, Рівненської, Волинської, областей, а також представники Ради адвокатів Львівської області.
Французьку делегацію представляли член Національної ради адвокатів Франції, керівник робочої групи «Права дитини» Арно де Сен Ремі, президент колегії адвокатів департаменту О-де-Сен Ізабель Клане Діт Ламаніт, адвокати цієї колегії Стефан Дуніковський та Клер Буллері, а також адвокат колегії Парижа Габріель Себба.
Згідно з даними платформи «Діти війни», станом на сьогодні 464 дитини загинули, 935 поранені, 387 зниклі, 10576 знайдені, 16226 депортовані, 308 повернуті.
«Звісно, дані платформи є приблизними. Через активні бойові дії та тимчасово окуповані території неможливо встановити точну кількість, – говорить голова Комітету Ради авдокатів Львівської області з сімейного права та захисту прав і законних інтересів дитини Наталія Ортинська. – Якщо детально розглянути ситуацію, то зрозуміло, що Росія намагається легалізувати депортацію українським дітей. Гіркий досвід щодо депортації дітей існує ще з 2014 року, коли під виглядом евакуації депортували дітей з дитячих будинків, що знаходяться на окупованих територіях. В’їзд до Росії здійснювався за будь-якими документами, пізніше було спрощено порядок набуття громадянства РФ для таких дітей і почав просуватися наратив їх усиновлення».
Представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний розповів, що кількість дітей, які були примусово депортовані або зникли безвісті, збільшувалася кожного місяця на 5%. «Ця тенденція зберігається і сьогодні, – зауважив він. – Тож завданням українських інституцій є пошук додаткових механізмів для сімей, що втратили своїх дітей, оперативний пошук і оприлюднення
інформації про такі випадки. І відповідні консультаційні центри Омбудсмена вже відкриті у восьми обласних центрах, в тому числі у Львові».
Голова Ради адвокатів Львівської області Уляна Ковна висловила переконання, що Росія має бути покарана за ті злочини, які чиняться на території України. Особливо, коли йдеться про таку вразливу категорію, як діти. «Усі, хто чине це зло щодо дітей, будуть покарані, – зауважила вона. – І нам приємно відзначити, що французи стоять поруч із нами на правовому полі захисту українських дітей. Тож ми маємо змогу спільно напрацювати шляхи і засоби, які можуть бути застосовані в Україні».
Габріель Себба розповів, що у грудні 2022 року вони підготували та подали скарги до європейських інституцій щодо депортації і нелегального вивезення українських дітей до РФ, а також клопотання до суду про арешт активів осіб, відповідальних за цей злочин. Він висловив зацікавленість у посиленні цього напряму роботи за рахунок залучення українських адвокатів.
Арно де Сен Ремі, який представляв в Україні Національну раду адвокатів Франції (організація налічує близько 71 тис. членів), відзначив, що запровадження санкцій проти осіб, відповідальних за депортацію дітей, зокрема, блокування їхніх коштів, є одним із реальних напрямів роботи сьогодні. Окремі напрацювання сьогодні вже обговорюються у Сенаті і навіть є проект, який підтримують французькі адвокати. Він також повідомив, що на 29 березня запланована зустріч адвокатів із депутатами парламенту.
Ізабель Клане Діт Ламаніт у зв’язку із цим наголосила, що їхня делегація отримала унікальну можливість особисто побачити стан справ в Україні і, прослухавши промови, визначитися, у чому саме французькі адвокати можуть надати допомогу.
«Коли наші колеги чули, що ми їдемо до України обговорювати проблему захисту дітей під час війни, вони просили дати їм контакти українських регіональних рад адвокатів, аби налагодити співпрацю щодо юридичної допомоги у зв’язку із війною в інших галузях», – звернув увагу Стефан Дуніковський (адвокат є етнічним українцем, який народився і проживає у Франції).
Після завершення круглого столу між Національною радою адвокатів Франції та радами адвокатів Волинської, Івано-Франківської, Тернопільської, Рівненської та Львівської областей було підписано Меморандум про співробітництво, що передбачає налагодження обміну інформацією про план діяльності, проекти та програми, створення єдиного інформаційного простору, проведення спільних консультацій та заходів.