В основі порушення прав адвокатів у резонансних справах лежить слабкість процесуального становища захисника: Голова НААУ

Адвокат потерпілого у резонансних справах не має достатнього правового інструментарію та правових механізмів. Вирішення цієї проблеми можливе шляхом заповнення правового вакууму через законодавчі ініціативи.

На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час спільного засідання Комітетів НААУ щодо захисту прав потерпілих у резонансних кримінальних справах.

Вона підкреслила, що такі справи, завдячуючи широкій публічності,  стали певними індикаторами порушення прав.

«Ми розуміємо, що медіа не завжди об’єктивно ставляться до всіх учасників справи, часто стають на бік однієї із сторін, легковірно сприймають версію обвинувачення і формують певне упереджене ставлення суспільства і до адвокатів, і до потерпілих у певних справах», – зазначила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ, РАУ вважає, що в основі порушення прав адвокатів у таких справах лежить слабкість процесуального становища захисника.

«Якщо співставити конституційні приписи, зокрема, статті ст.59 та  ст. 131-2 Конституції щодо правничої допомоги з нормами КПК, які визначають обсяг прав адвоката потерпілого, то його процесуальне  становище, на мій погляд, є вкрай недостатнім. В справах публічного обвинувачення недостатність, слабкість процесуального становища адвоката потерпілого не дає змоги компенсувати ту недосвідченість та непрофесійність органів обвинувачення, а саме слідчих і прокурорів, яку наразі маємо», – зауважила вона.

Крім того, не поодинокі випадки, коли адвокат потерпілого безсило спостерігає за тим, як представники державного обвинувачення цинічно «зливають» справу, і не має власних правових інструментів для того, щоб виправити становище, додала Лідія Ізовітова.

Та поки не будуть внесені зміни до законодавства в частині посилення правового становища адвокатів, для уникнення маніпуляцій та порушень Голова НААУ, РАУ вважає за доцільне надавати розголосу кожній резонансній справі.

«За умов дефіциту правових механізмів привернення суспільної уваги до окремих випадків порушень прав адвокатів потерпілих має посилити позицію захисників та повернути судовий розгляд справ їхніх клієнтів у правове поле», – сказала Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, під час спільного засідання комітетів НААУ розглядаються заяви адвокатів у справах Гонгадзе-Подольського, адвоката Юрій Грабовського та справі про вбивство Олеся Бузини.