В положеннях законопроекту 3411 про третейські суди наявні механізми, які відкривають широке поле для зловживань: адвокат Перепелинська

НААУ за ініціативою Комітету з питань альтернативного врегулювання спорів було здійснено правовий аналіз проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку утворення та діяльності третейських судів з метою відновлення довіри до третейського розгляду” (реєстр. №3411 від 29.04.2020), повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Зазначеним законопроектом пропонується внесення змін до положень Закону України “Про третейські суди” та Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”. Крім того, метою Законопроекту №3411 є “відновлення довіри до третейських судів”, “розвантаження судової системи”, підвищення “рівня підтримки третейського вирішення спорів в Україні”.

Голова Комітету з питань альтернативного врегулювання спорів, адвокат Олена Перепелинська звернула увагу на те, що: “Законопроект №3411 пропонує наділити Третейську палату важливими повноваженнями контролю щодо третейських судів, не пропонуючи водночас заповнити існуючі прогалини та не враховуючи неможливість організувати задеклароване третейське самоврядування в принципі. Наявні в законі механізми відкривають широке поле для зловживань. А можливість паралельного створення кількох Третейських палат може породити багато проблем та правової невизначеності для розвитку третейського розгляду в Україні, що очевидно не дозволить досягти задекларовану мету законопроекту”.

 За результатами проведеного аналізу НААУ дійшла до висновку, що Законопроекту №4311 не вирішує питання, котрі стосуються  проблеми статусу Третейської палати України та міжнародної практики. Крім того, прийняття запропонованих змін може нести більш негативний ефект на функціонування третейських судів, аніж залишення існуючих положень про Третейську палату без змін, хоча вони в цій частині і не працюють.