ВАКС намагається дискредитувати органи адвокатського самоврядування, – РАУ

Вищий антикорупційний суд, обвинувачуючи Національну асоціацію адвокатів України у втручанні в діяльність суддів, намагається дискредитувати органи адвокатського самоврядування.

Про це йшлося на засіданні Ради адвокатів України.

Учасники засідання обговорили звернення ВАКС до ВРП та Генерального прокурора щодо втручання в діяльність суддів учасниками справи про завдання збитків ДП НАЕК «Енергоатом» та ДП «Схід ГЗК».

У цьому зверненні ВАКС не лише намагається ототожнити адвокатську діяльність з тиском на суд, а й прямо, безпідставно звинувачує адвокатів у справі «Енергоатому» і НААУ в цілому у втручанні у діяльність судових органів.

Член РАУ від Хмельницької області Оксана Каденко, представляючи проект звернення РАУ до українських і міжнародних інституцій у зв’язку з такою позицією ВАКС, наголосила, що мова іде не лише про конкретну справу, а про ставлення до адвокатури в цілому.

«Я озвучую гіпотезу, що це робиться для того, щоб дискредитувати органи адвокатського самоврядування, адже у цьому зверненні наголошується, що органи адвокатського самоврядування виступають учасниками тиску на суд, з метою схилити суддів схвалити бажане нам рішення, або утворити перешкоди у здійсненні наших обов’язків», – наголосила Оксана Каденко.

Вона також звернула увагу на те, що ВАКС дозволила собі звинуватити РАУ у повідомленні завідомо неправдивих відомостей у зверненні до українських і міжнародних інституцій від 5 серпня щодо порушення прав адвокатів. Тоді мова йшла про погрози суддів ВАКС змінити запобіжний захід підзахисному через те, що його адвокати користвалися своїм законним правом заявляти клопотання.

Оксана Каденко вважає таку позицію непослідовною і схожою на застосування подвійних стандартів, особливо враховуючи те, що тепер сам ВАКС ухвалив звернення щодо тиску на суддів, у якому дозволяє собі прямі звинувачення на адресу адвокатів.

Під час обговорення голова РАУ Лідія Ізовітова також звернула увагу на іншу велику проблему – звинувачення адвокатів у тиск на суд через те, що вони дають коментарі ЗМІ під час судового розгляду. Вона повідомила, що вже зафіксовані непоодинокі випадки порушення кримінальних проваджень через те, що вони спілкуються зі ЗМІ і говорять про судові засідання.

«Норми чинного законодавства регулюють абсолютне право адвоката заявляти відвід, заявляти клопотання, на свободу слова і свободу висловлення думки. За загальним правилом реалізація адвокатом свого прямого обов’язку використовувати всі законні засоби для забезпечення захисту клієнта не може вважатися незаконним і таким, що є предметом переслідування», – наголосила Оксана Каденко.

За наслідками обговорення, Рада адвокатів України ухвалила звернення до українських і міжнародних інституцій, в якому йдеться про неприпустимість ототожнення професійної адвокатської діяльності з метою захисту клієнта із діяльністю, яка здійснюється із метою перешкоди для виконання суддям професійних обов’язків.

За ініціативою Лідії Ізовітової, до звернення будуть долучені матеріали судових засідань і їх переклад іноземними мовами, які чітко свідчать про порушення прав адвокатів і здійснення тиску на них.

Крім того, НААУ проаналізує можливість звернення до суду стосовно спростування ВАКС розповсюдженої неправдивої інформації.