ВАКС вважає зловживанням процесуальними правами дії обвинувачених, пов’язані із заявленням відводів та заміну захисників: Рада Комітету захисту прав та гарантій адвокатської діяльності скликало засідання

4 лютого відбулося екстрене засідання Ради Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ, пов’язане з обговоренням позиції Вищого антикорупційного суду України, яка була викладена під час розгляду 03.02.2022 року клопотання про обрання запобіжного заходу обвинуваченому. ВАКС зазначив, що вважає зловживанням процесуальними правами дії обвинувачених, пов’язані із заявленням відводів та заміну захисників.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Рада Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності з зазначеною позицією не може погодитися з огляду на наступне.

Відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України, право на відвід гарантоване обвинуваченому та його захисникам, і реалізація цього права безпосередньо пов’язана з наявністю відповідних підстав, тактикою та стратегією захисту. Не мотивоване рішення суду та звинувачення у зловживанні процесуальними правами обвинуваченого та його захисників є неправомірними діями та такими, що можна вважати тиском на захисників, та втручанням у діяльність захисника, яка спрямована  на реалізацію обвинуваченим права на захист.

Крім того, реалізація права на захист, може вимагати від обвинуваченого і необхідності заміни захисника, що також відповідає положенням Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст. 54 Кримінального процесуального кодексу України.

Радою Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності вирішено провести засідання Комітету захисту прав та гарантій адвокатської діяльності та за участю інших профільних комітетів НААУ: Комітету з питань верховенства права НААУ, Комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу, що діє в складі НААУ, Комітету адвокатської практики НААУ, Комітету захисту прав людини НААУ, Комітету з кримінального права та процесу НААУ.

Рада Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності вважає за доцільне обговорити питання стосовно звернення, зокрема, до Ради суддів України з приводу вжиття відповідних заходів, пов’язаних з недопустимістю обмеження права на захист та втручання в діяльність захисників.