Велика палата Верховного суду відступила за три роки 127 разів

Секретар Великої Палати Верховного Суду Всеволод Князєв під час свого виступу на онлайн-конференції «Забезпечення єдності судової практики: правові позиції Великої Палати Верховного Суду та стандарти Ради Європи», що відбулася 20 листопада 2020 року, розповів про виклики, з якими стикалася Велика Палата упродовж трьох років роботи, про її здобутки та подальші завдання.

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду

За три роки процесуальної діяльності Велика Палата ВС 73 рази відступила від позицій Верховного Суду України, 36 разів – від позицій касаційних судів у складі ВС та 18 разів – від своїх власних висновків.

«Трапляються ситуації, коли колегія касаційного суду передає справу на розгляд Великої Палати ВС, вважаючи за необхідне відступити від власної правової позиції, позиції іншої колегії того ж касаційного суду або палати. Однак це не передбачено законодавством. У такому випадку справа має бути передана на розгляд палати або об’єднаної палати відповідного касаційного суду», – підкреслив Секретар Великої Палати ВС.

Крім того, він навів деякі критерії визначення виключної правової проблеми, наявність якої є підставою для передачі справи на розгляд Великої Палати ВС.

Загалом на розгляд Великої Палати ВС надійшло 219 справ, що містять виключну правову проблему, 322 справи – за заявами про перегляд судових рішень за виключними обставинами та 141 справа – щодо оскарження рішень Вищої ради правосуддя.

У визначених законом випадках Велика Палата ВС діє також як суд апеляційної інстанції. Протягом 2017–2019 років кількість справ в апеляційному провадженні становила 22–25 %, а після запровадження нових процесуальних фільтрів у 2020 році – 70 % від загальної кількості справ.

На думку Всеволода Князєва, певні категорії справ слід вивести з-під юрисдикції Великої Палати ВС як суду апеляційної інстанції. Це стосується, зокрема, справ щодо кадрових рішень Президента України та зразкових справ.

.