Венеційська комісія шкодує, що її рекомендація додати сьомого члена до Консультативної групи експертів не була виконана: висновок

Венеційська комісія опублікувала звіт щодо законопроєкту №9322 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення положень про конкурсний відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України».

У комісії зазначили, що не всі її рекомендації були дотримані під час прийняття законопроєкту в першому читанні, однак документ все ж зазнав «суттєвих покращень».

«Венеційська комісія шкодує, що її рекомендація додати сьомого члена до Консультативної групи експертів (AGE) не була виконана. Однак вона вітає значні вдосконалення, запропоновані у відповідь на ключові рекомендації», – йдеться у висновку.

Зокрема серед удосконалень законопроєкту:

  • виключення «невідповідних» кандидатів із подальшого розгляду після оцінки чесності та професійної компетентності; 
  • забезпечення вирішального голосу для міжнародних членів Консультативної групи експертів під час оцінки як доброчесності, так і професійної компетентності кандидатів;
  • положення про те, що членів AGE призначать на заміну для забезпечення безперервності роботи в разі відводу або самовідводу. 

«Проте рекомендує виключити зі статті 10 законопроєкту норму про порядок голосування для обрання з’їздом суддів. Комісія також рекомендує уточнити, що імена членів AGE, які голосували за кожного кандидата на етапі рейтингу, повинні бути опубліковані. Рекомендується вказати, що рішення AGE можуть бути оскаржені лише з формальних підстав, а не по суті», – зазначили в комісії.

Комісія висловила задоволення конструктивним підходом української влади до вдосконалення законопроєкту. У Венеційській комісії наголосили запровадити механізм добору суддів Конституційного Суду України, який забезпечує найвищий рівень незалежності та неупередженості Суду. Також комісія підкреслила, що важливо забезпечити, аби посади суддів КСУ не залишалися вакантними протягом тривалого періоду.

«Попри загарбницьку війну Російської Федерації проти України, українська влада, а також громадянське суспільство продемонстрували взірцеву готовність просуватися вперед із реформами та виконувати рекомендації Венеціанської комісії… Венеціанська комісія вважає, що ключові рекомендації, які вона сформулювала у своєму висновку від грудня 2022 року, і в подальших діях до такого висновку, були виконані», – йдеться у звіті.