У КАС і сьогодні вирішуються окремі категорії спорів як у суді першої інстанції. До цих спорів вирішили віднести також спори, стороною в яких є органи центральної виконавчої влади, а предметом — нормативно-правові акти. Кількість таких актів невелика. Від зміни цієї підсудності роль і значення ОАСК у системі адмін’юстиції суттєво не зменшаться.
Про це зазначила Суддя КАС ВС Раїса Ханова в інтерв’ю Закон і Бізнес.
“Будь-яке рішення має бути зорієнтоване на результат, повинні бути прораховані всі ризики для тих, хто приходить у суд, і для держави в цілому. Зі зміною підсудності ми впораємось і до резонансних справ також звикли. А от з точки зору процесу, на мій погляд, ситуація до кінця не продумана.
По-перше, це питання повноти й забезпечення належного апеляційного перегляду. Обов’язковість апеляційного перегляду — конституційний принцип. Якщо ми виступаємо судом першої інстанції, то апеляційною є Велика палата ВС. А належний апеляційний перегляд — це передусім перегляд справи суддями відповідної спеціалізації. Тим часом ВП ВС сформована із суддів, які представляють 4 види юрисдикції, що може поставити під сумнів належний апеляційний перегляд.
Навіть щодо сьогоднішніх справ, які ми розглядаємо як суд першої інстанції, є велике питання чистоти апеляційного перегляду. Ми ж розуміємо, що частина цих справ рано чи пізно потрапить на розгляд Європейського суду з прав людини. Практика ЄСПЛ із цього питання на сьогодні відсутня.
По-друге, є проблема розподілу справ між суддями ВП. Справи нашої юстиції розподіляють лише між «адміністративниками», яких у ВП 5. Цей вал апеляцій знову впаде на їхні плечі. Якщо в разі зміни підсудності навантаження на суддів КАС особливо не збільшиться, то в 5 суддів ВП воно зросте відчутно.
Решта ж проблем, які обговорюють у ЗМІ в контексті цього законопроекту, швидше надумана”, заявила суддя.