З мого погляду, коли хочуть залучити до справи поліграф – це означає, що відповідних доказів зібрати не можуть: голова ВС Кравченко

12 грудня 2023 року колишній представник Президента у Верховній Раді Федір Веніславський подав проєкт закону, яким планується зобов’язати політичних керівників держави та посадових осіб, зокрема суддів Конституційного і Верховного Суду, членів ВРП та ВККС, проходити дослідження на поліграфі. Відмову від проходження поліграфа народний депутат пропонує пов’язати із забороною призначення на посаду.

В свою чергу голова Верховного Суду Станіслав Кравченко прокоментував зазначену ініціативу та спрогнозував долю законопроєкту в інтерв’ю MIND.UA.

“Про поліграф можна дискутувати дуже довго. Але головне питання – чи може він дати 100%-вий результат?

У кримінальному судочинстві його намагаються використовувати достатньо давно. Навіть були спроби оформити поліграф певним висновком експертизи. Але, з мого погляду, коли хочуть залучити до справи поліграф – це означає, що відповідних доказів зібрати не можуть. І у кримінальних провадженнях з ним треба бути дуже обережним, бо поліграф справді можна ввести в оману. Якби це був дійсно на 100% надійний «інструмент правди», то тоді й суди були б не потрібні. Тому, коли з’являються подібні законопроєкти, я їх оцінюю не як прагнення досягти більш високої якості процесу, а як бажання дестабілізувати його та ситуацію в країні загалом”, зазначив Кравченко.

Голова Верховного Суду додав, що вже подібні ініціативи розглядались у ВС, і вже були надані обґрунтовані міркування з цього питання.

“Цей законопроєкт виглядає досить дивно, адже нещодавно на Пленумі ВС ми після ситуації з Князєвим обговорювали схожий законопроєкт і надали свою позицію з приводу перевірки суддів на поліграфі. Ми досить детально обґрунтували, чому це не може бути прийнятним. Ба більше, у серпні 2023 року було звернення ВРП до Венеційської комісії, зокрема, щодо цього питання. І, якщо подивитися на висновок Венеційської комісії, там чітко вказано, що для перевірки діючих суддів процедура на поліграфі є неприйнятною, адже може використовуватися як засіб тиску на суддів. І такий висновок зроблено не лише для України, це загальносвітова практика.

До речі, процедуру, подібну до поліграфа, судді проходять під час кваліфікаційного оцінювання. Це психологічні тести з використанням чотирьох методик. Фактично це така сама технологія, як і на поліграфі, тільки машину вже під час підведення підсумків результатів цих тестів заміняє психолог. На мою думку, поліграф пройти легше”, зазначив Кравченко.

Очільник суду також додав, що шанси на прийняття такого закону дуже малі, однак, не виключив, що “все може бути”.

“Стосовно шансів на ухвалення законопроєкту, поданого Веніславським: якщо депутати будуть слідувати загальноприйнятим правилам і враховувати вказаний висновок Венеційської комісії, то цього не повинно статися. Але все може бути”, – дав прогноз Кравченко.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.