Голова ККС ВС розповів, що минулого року 53 особи були притягнуті до кримінальної відповідальності за втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність (ст. 304 КК України). До адміністративної відповідальності у порядку ст. 184 КУпАП (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей) було притягнуто 18600 осіб.
Про це повідомляє прес-служба ВС.
«Це велика кількість. Можливо, потрібно змінювати законодавство та застосовувати заходи, які будуть більш ефективними, ніж складення протоколу та накладення штрафу», – сказав доповідач.
Станіслав Кравченко також звернув увагу на питання щодо першочерговості розгляду справ, що стосуються неповнолітніх, яке порушували інші спікери. За його словами, зараз важко забезпечити швидкий розгляд проваджень, адже в судах існує кадровий голод. І ситуація покращиться тільки тоді, коли буде розв’язана проблема щодо кадрового наповнення судів.
Голова ККС ВС нагадав про окремі законодавчі новели. Так, 16 січня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження Єдиного реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього, та посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього».
«Створення цього реєстру оцінюється позитивно, він є ефективним засобом. Крім того, у вироку суду обов’язково має бути посилання на те, що особа, засуджена за злочини проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього, вноситься до відповідного реєстру», – зауважив Станіслав Кравченко.
Втім, зазначив суддя, у майбутньому може постати питання щодо перебування в реєстрі осіб з погашеною судимістю, які звертатимуться до суду з тим, щоб їх виключили з цього реєстру.
Крім того, за словами голови ККС ВС, важливим напрямом законодавчої роботи є узгодження українського законодавства з європейськими стандартами. «Не тільки Кримінальний, а і Кримінальний процесуальний кодекси виписані майже за одним стандартом для всіх – і неповнолітніх, і дорослих, без урахування особливостей розгляду проваджень щодо дітей. Специфіка участі в кримінальних провадженнях неповнолітніх, які є потерпілими, свідками, обвинуваченими, дуже складна порівняно зі специфікою участі дорослих. Досвідчений суддя знає, як побудувати тактику ведення судового процесу, участь у якому беруть діти, але потрібно, щоб такі дії були чітко регламентовані у кримінальному процесуальному законодавстві», – наголосив Станіслав Кравченко.
Він розповів також про судову практику ККС ВС у провадженнях щодо неповнолітніх, ефективну роботу механізмів забезпечення єдності судової практики (розгляд палатою касаційного суду, його об’єднаною палатою, Великою Палатою ВС). Однак суд не завжди може вирішити проблемні питання за допомогою судової практики, оскільки для врегулювання тієї чи іншої ситуації потрібні законодавчі зміни.