Заступника голови Верховного суду дивує, що в нашій країні з кількістю населення понад 30 млн ми не можемо знайти 5–8 власних достойних експертів серед співвітчизників

23 листопада 2020 року за ініціативи Вищої ради правосуддя відбулося перше фахове обговорення в межах національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

У заході взяли участь Голова ВРП Андрій Овсієнко, заступник Голови Верховного Суду, голова КГС ВС Богдан Львов, Голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький, Голова правління Асоціації розвитку суддівського самоврядування України Дмитро Бездоля, головний міжнародний експерт з питань судової реформи проєкту ЄС «Право-Justice» Анна Адамська-Галлант і майже 50 представників суддівської та адвокатської спільноти долучилися у форматі відеоконференції.

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Висловлюючись щодо залучення міжнародних експертів до формування органів правосуддя, Богдан Львов нагадав історію виникнення цього питання. Зокрема, він зазначив, що якщо взяти за приклад Боснію, Герцеговину та держави колишньої Югославії, то потрібно розуміти, що вони отримали спадщину це в спадщину від війни і що це народи, які воювали між собою. Тому їм було важко повірити, що суд нібито іншої держави розсудить справедливо. Тоді в них і виникло питання про участь у різних комбінаціях міжнародних суддів і національний законодавець визначив, що це є прийнятним для держави. Україна зараз не перебуває у такому критичному стані, що не може визначитися самостійно.

«Особисто я не буду проти міжнародних експертів, якщо буду впевнений у їх фаховості, якщо їм, як і суддям, можна буде заявити відвід або перевірити їх кваліфікацію. У цьому немає нічого поганого. Йдеться лише про персоналії, які мають певний авторитет, який сприяє довірі до прийнятих ними рішень. Моє спілкування з колегами з різних країн свідчить про те, що міжнародні фахівці завжди зможуть порозумітися між собою, адже принципи застосування права у всьому світі однакові. Проблеми виникають лише тоді, коли відсутні прозорі процедури прийняття рішень, адже незрозуміло, як, хто та чому прийняв саме такі. А коли щось незрозуміло, тоді й виникають проблеми», зазначив заступник Голови ВС.

Водночас Богдан Львов зауважив, що йому дивно, чому в нашій країні з кількістю населення понад 30 млн ми не можемо знайти 5–8 власних достойних експертів серед співвітчизників. Тим більше, що питання моралі в Україні завжди було на досить високому рівні.