Данішевська повідомила про успішне виконання Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів

Валентина Данішевська, голова Верховного суду проаналізувала стан виконання Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки у контексті забезпечення незалежності судової влади.

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

«Внаслідок реформи 2016 року як на конституційному, так і на законодавчому рівні судова влада отримала повну формальну незалежність, і протягом років ми боремося за те, аби цей рівень незалежності був упроваджений у життя, сприйнятий іншими гілками влади та суспільством», – зауважила Валентина Данішевська.

Що стосується забезпечення фінансових гарантій, то, за словами Голови Верховного Суду, фінансування судової влади – це «постійний біль кожного працівника судової сфери».

«Цього року ми були змушені двічі обстоювати  у Конституційному Суді фінансову незалежність судової влади. І ми бачимо, яка важка ситуація в судах саме через суттєвий брак фінансування. Водночас ми свідомі того, що в умовах економічного спаду суди повинні шукати можливості для заощадження коштів та ресурсів для забезпечення повноцінного функціонування судової системи», – зазначила вона.

Крім того, Валентина Данішевська повідомила, що судді П’ятого апеляційного адміністративного суду долучилися до розроблення проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення належного повідомлення учасників судового процесу та направлення копій судових рішень» (реєстр. № 4360 від 11 листопада 2020 року).

Зазначений законопроєкт передбачає, що номер телефону та адреса електронної пошти, вказані особою у позовній заяві, можуть використовуватися судами для здійснення викликів та надсилання судових рішень. Копія судового рішення, надіслана на вказану учасником процесу адресу електронної пошти, вважатиметься належно врученою. 

Голова ВС зазначила й про успішне виконання положень Стратегії, що передбачали запровадження конкурсних процедур під час призначення суддів на посади та їх переведення, підвищення відкритості та прозорості судової влади, а також чітке встановлення підстав для дисциплінарної відповідальності суддів.  Хоча, на думку Валентини Данішевської, робота із пошуку балансу між незалежністю і підзвітністю, так само як незалежністю і відкритістю, має ще тривати.

Водночас виконання положень Стратегії в частині діджиталізації судів досі не завершене, а завдання щодо вдосконалення кадрового забезпечення апаратів судів не виконане, зокрема через брак фінансування.