Як здійснюється медичне обслуговування внутрішньо переміщених осіб? – адвокат Дмитро Дюжев

У зв’язку з війною в Україні виникло поняття «внутрішньо переміщена особа». ВПО мають, в тому числі, право на надання необхідної медичної допомоги в державних та комунальних закладах охорони здоров’я.

Яким чином реалізується це право –  відповів у бюлетені №6 Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ член Ради цього Комітету Дмитро Дюжев:

– Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (стаття 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).

Відповідно до статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров’я і медичну допомогу. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи.

Кожний пацієнт має право, коли це виправдано його станом, бути прийнятим у будь-якому закладі охорони здоров’я за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування (частина 2 статті 38 Основ законодавства України про охорону здоров’я).

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право на: безпечні умови життя і здоров’я; інформацію про наявність загрози для здоров’я на території покинутого місця проживання та місця тимчасового поселення; забезпечення лікарськими засобами у випадках та порядку, визначених законодавством; надання необхідної медичної допомоги в державних та комунальних закладах охорони здоров’я тощо.

Взята на облік внутрішньо переміщена особа має право на забезпечення допоміжними засобами реабілітації, на отримання реабілітаційних послуг відповідно до законодавства за місцем проживання. Забезпечення допоміжними засобами реабілітації, надання реабілітаційних послуг здійснюється за наявності документів, що підтверджують право на ці послуги та засоби, а у разі їх відсутності – за даними Централізованого банку даних з проблем інвалідності (для осіб, які звертаються повторно) та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частини 7, 8 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).

Внутрішньо переміщена особа має право звернутися до закладу охорони здоров’я на власний вибір із заявою на ім’я керівника такого закладу з проханням поставити на облік за місцем фактичного проживання. Підтвердженням місця проживання внутрішньо переміщеної особи є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Внутрішньо переміщена особа, яка потребує спеціалізованої медичної допомоги (терапевтичної, кардіологічної, педіатричної тощо), має звернутися до територіального закладу охорони здоров’я та отримати направлення до медичного закладу відповідного профілю.

Особливості надання первинної медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам під час воєнного стану визначає наказ Міністерства охорони здоров’я від 17.03.2022 №496 «Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану».

Під час воєнного стану для внутрішньо переміщеної особи отримання медичної допомоги безоплатно здійснюється за місцем її фактичного проживання, шляхом звернення до будь-якого закладу охорони здоров’я, який має можливість забезпечити необхідне лікування. Внутрішньо переміщена особа має право на отримання медичної допомоги без укладання нової декларації з лікарем.

За потреби внутрішньо переміщена особа має право отримати направлення на отримання вузькоспеціалізованої медичної допомоги у сімейного лікаря, або у лікаря, який працює в найближчому закладі первинної медичної допомоги, у якого є укладений договір з Національною службою здоров’я України.

В умовах воєнного стану продовжує діяти програма «Доступні ліки».

За необхідності лікуючий лікар, у тому числі сімейний лікар, до якого звернувся за медичною допомогою пацієнт, оформлює направлення на МСЕК (форма 088/о).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення або скасування пацієнт має право звертатися до МСЕК для встановлення інвалідності заочно та незалежно від місця проживання чи перебування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 №390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» продовжено строк дії інвалідності, відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю на весь термін дії воєнного стану на території України і 6 місяців після його припинення/скасування.

У випадку порушення права внутрішньо переміщеної особи на отримання медичного обслуговування (відмова надати медичну допомогу тощо) особа може звернутися за номером «гарячої лінії» Міністерства охорони здоров’я (номер: 0800602019) або до Національної служби здоров’я України (номер: 1677).

Нормативно-правові акти:

• Конституція України;

• Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII;

• Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 №2801-XII.

***

Бюлетень №6 Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ містить останні новини, огляд змін законодавства, проектів нормативно-правових актів, практики Верховного Суду та наукових публікацій за лютий – травень 2023 р., а також відповіді членів Ради Комітету на запитання адвокатів.