Кабінет Міністрів України, від імені якого законопроєкт підписала Прем’єр-міністр Юлія Свириденко, 3 липня 2026 року зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів щодо кримінальних проваджень, здійснення яких унеможливлено внаслідок тимчасової окупації окремих територій України через збройну агресію проти України» (реєстр. № 15376).
Проблема, яку вирішує законопроєкт
Наразі правоохоронні органи України стикаються з неможливістю проводити слідчі дії та виконувати вироки щодо осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) або на території держави-агресора. Чинне законодавство не передбачає чіткого порядку відновлення матеріалів кримінальних провадженнь, у яких вирок ще не ухвалено, а матеріали знищені, втрачені чи перебувають у володінні незаконних органів. Законопроєкт пропонує системні зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, які мають дозволити здійснювати правосуддя в умовах відсутності доступу до територій і матеріалів справ.
Новий розділ КПК: зупинення, відновлення та закриття провадженнь
Ключова новела — доповнення КПК новим розділом IX3 «Особливості досудового розслідування та судового провадження, здійснення яких унеможливлено внаслідок тимчасової окупації окремих територій України через збройну агресію проти України» (статті 637–644).
Передбачається, що:
- будь-який акт незаконних органів (створених чи призначених у порядку, не передбаченому Конституцією та законами України) стосовно кримінального провадження чи відбування покарання є недійсним і не створює правових наслідків, хоча відомості з таких актів можуть братися судом до уваги за умови підтвердження їх достовірності;
- досудове розслідування зупиняється прокурором або слідчим/дізнавачем за погодженням із прокурором, якщо проведені слідчі дії не забезпечують встановлення фактів, необхідних для завершення розслідування; відновлюється — за клопотанням сторони провадження, потерпілого чи інших заінтересованих осіб за наявності достатніх доказів;
- відмову у відновленні розслідування можна оскаржити до слідчого судді — відповідну підставу додають до переліку рішень, які підлягають оскарженню на досудовому провадженні (новий пункт 21 частини першої статті 303 КПК);
- кримінальні провадження щодо проступків і нетяжких злочинів з утраченими матеріалами можуть закриватися слідчим чи дізнавачем у разі закінчення строків давності, якщо особу, яка вчинила правопорушення, не встановлено;
- інші провадження (крім особливо тяжких злочинів проти життя і здоров’я, злочинів, за які передбачено довічне позбавлення волі, злочинів проти основ національної безпеки за статтями 109, 110, 111 та іншими, злочинів за статтями 258–2586 та злочинів проти миру і безпеки людства) можуть закриватися судом у разі закінчення строків давності притягнення до відповідальності — причому таке рішення суд може ухвалити без згоди підозрюваного чи обвинуваченого;
- порядок відновлення втрачених матеріалів через слідчого суддю чи суд деталізується окремою статтею 640 — із чітким переліком відомостей, які має містити відповідне клопотання;
- на стадії апеляційного чи касаційного перегляду за відсутності достатніх матеріалів справи суд апеляційної інстанції зупиняє провадження (не довше строку давності), а суд касаційної інстанції — закриває касаційне провадження.
Виклик підозрюваних і обвинувачених: месенджери та соціальні мережі замість неможливого вручення
Законопроєкт суттєво розширює способи повідомлення осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території чи на території держави-агресора. Окрім публікації повістки в офіційному друкованому виданні та на сайті Офісу Генерального прокурора (а на стадії судового розгляду — на вебпорталі судової влади), передбачається вжиття додаткових заходів: надсилання повідомлення на електронну пошту, через месенджер, соціальну мережу чи інші електронні комунікаційні послуги для передачі текстових повідомлень. Якщо в особи є захисник, повістка надсилається і йому. Особа вважається належним чином повідомленою з моменту публікації повістки на відповідному офіційному вебсайті.
Звільнення від відбування покарання через окупацію
Розділ ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Кримінального кодексу доповнюється пунктом 24, який передбачає: засуджені особи, які не відбули призначене вироком покарання через тимчасову окупацію території, за рішенням суду звільняються від подальшого відбування покарання — за умови закінчення строків давності виконання вироку, визначених статтею 80 чи частиною третьою статті 106 КК.
Це правило не поширюється на осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, а також на засуджених за злочини проти основ національної безпеки України, катування (частина третя статті 127 КК), злочини за статтями 258–2586 та злочини проти миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку — вироки щодо таких осіб натомість переглядаються судом лише в частині визначення відбутого строку покарання, з урахуванням часу, коли виконання вироку було неможливим через окупацію. При цьому строк, протягом якого особа ухилялася від відбування покарання, до відбутого строку не зараховується.
Спеціальне (заочне) досудове розслідування: уточнення підстав
Змінюється частина друга статті 2971 КПК: спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюватиметься на підставі ухвали слідчого судді щодо чіткого переліку статей КК (зокрема злочинів проти основ національної безпеки, воєнних злочинів, корупційних злочинів за статтями 368, 369 та іншими), а також щодо злочину, вчиненого підозрюваним, якого передали для обміну як військовополоненого й обмін відбувся. Здійснення спеціального розслідування щодо інших злочинів по загальному правилу не допускається, крім випадків, коли такі злочини розслідуються в одному провадженні зі злочинами із зазначеного переліку.
Строк подання апеляційної скарги на вирок, ухвалений за результатами спеціального судового розгляду, для особи, яка не подала скаргу вчасно, встановлюється в 30 днів з дня її затримання та вручення копії вироку — крім випадків, коли особі особисто вручили повідомлення про підозру, а вона була оголошена в розшук. Суд апеляційної інстанції за клопотанням такого засудженого отримує право повторно дослідити обставини і докази, встановлені під час провадження in absentia.
Соціальна адаптація осіб, які відбували покарання на окупованих територіях
Законопроєкт вносить зміни до Закону «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі» — зокрема, до категорії «звільнених осіб» прирівнюються засуджені вироками українських судів, які відбували покарання на тимчасово окупованій території чи території держави-агресора (крім осіб, переданих для відбування покарання в порядку, передбаченому КПК чи міжнародним договором).
Дія в часі
Законопроєкт передбачає, що закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а його положення поширюються на кримінальні справи, досудове розслідування яких здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності цим законом. Окремо визначається порядок розгляду клопотань про відновлення втрачених матеріалів, які були подані відповідно до статті 6151 КПК (яку законопроєкт виключає), але не розглянуті на момент набрання чинності новим законом.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.
