Під час вебінару “Ознаки трудових відносин, за які можливі штрафи Держпраці”, який відбувся у Вищій школі адвокатури, лектор Ганна Лисенко, адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, партнер АО «Адвокатська сім’я Лисенко», експерт з трудового, податкового та господарського права розглянула актуальну тему про правильність оформлення цивільно – правових договорів та озвучила ,які допускаються помилки і які накладаються штрафи за приховування трудових відносин.
Є кілька форм відносин, це трудові і нетрудові, які в свою чергу включають 3 види договорів:
- трудовий договір;
- договір ФОПом;
- договір із фізичною особою .
Ризиковий спосіб уникнення цивільно-трудових відносин це договори з фізичною особою (цивільно – правова угода, договір авторського замовлення).
Штрафи для роботодавця, які належать до трудових відносин:
- Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), штраф від 500 до 17000грн.
- Прийняття посадовими особами підприємств ,установ, організацій на роботу громадян без паспортів, або недійсними паспортами, в такому разі штраф для керівника від 17 до 51 грн.
- Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, штраф 60000 грн., якщо це вперше, то можливе лише попередження. Якщо не допускають роботодавці інспекторів для перевірки, то накладається штраф від 18000 до 96000грн., в залежності від приховування порушень.
За недопуск інспектора для перевірки додержання законодавства про працю штраф становить 18000 грн або 3 мінімальні зарплати. При перевірці неоформлених працівників штраф буде набагато більший, 96000 грн або 16 мінімальних зарплат. Правда, Існує така опція для роботодавців як добровільна сплата штрафу, що надає можливість підприємцям за 50% сплатити штраф у вільний строк.
Помилки, які можна зустріти у роботодавців через аналіз судової практики:
- Перша помилка: нерозуміння різниці між цивільно-правовим договором та трудовим договором. Головні відмінності між ЦПД та трудовим договором: – Трудовий договір регулює процес організації трудової діяльності працівника; – ЦПД регулює виконання визначного обсягу робіт;
- Друга помилка: некоректне визначення предмету договору;
- Третя помилка: некоректне зазначення посад, кваліфікацій, повноважень, не вірно складений штатний розпис, порушення в організації робочого місця;
- Четверта помилка: відсутні правила внутрішнього трудового розпорядку, або не виконуються взагалі;
- П’ята помилка: внесення запису до трудової книжки. Якщо фізичні особи не надавали замовнику трудових книжок, вони не входять до штату підприємства, на них не розповсюджуються правила внутрішнього трудового розпорядку, облік їхнього робочого часу замовником не здійснюється, то вказані відносини набувають ознак цивільного договору.
- Шоста помилка: виплата заробітної плати замість винагороди. Тут найчастіше роблять помилки бухалтера, оскільки в договорі чітко зазначається про виплату не заробітної плати, а – винагороди.
- Сьома помилка: дуже часто не підписуються акти виконаних робіт (послуг).
Отже, в судовій практиці вже давно є певний перелік ознак, за якими суди розмежовують трудові та цивільно правові відносини розглядаючи справи про скасування постанови Держпраці про накладення штрафів. За цивільно-правовим договором оплачується не процес роботи, а результат, який оформлюється актами наданих послуг. Особа (виконавець) не додержується правил внутрішнього трудового розпорядку, самостійно та на свій ризик організовує процес надання послуг, отримує винагороду.