У Вищій Школі Адвокатури НААУ було відбувся вебінар за напрямком підготовки правників Legal English: “What is electronic evidence?”, який провела Людмила Колодник, керівниця Центру правничої лінгвістики ВША НААУ, юрист, філолог, викладач спеціалізованого курсу «Legal English».
Захід розпочався вже традиційно з дискусії про важливість та актуальність цифрових документів. Людмила Колодник підкреслила, що за останні роки Україна зробила великий стрибок у напрямку цифровізації. Йдеться не лише про цифровий паспорт, документи у додатку «Дія» але й про цифрові послуги та інші сервіси. Цифрова трансформація та супутня їй необхідність у цифрових навичках давно вийшли за межі сутто ІТ-індустрії та розповсюдилася на всі сфери нашого життя, у тому числі у судовій практиці. В умовах сьогодення динамічний розвиток інформаційно-комунікаційних технологій суттєво вплинув на суспільно-правову інституцію – судочинство. Завдяки такому розвитку інформаційних технологій в Україні запроваджено електронне судочинство, серед якого новелою стало застосування в судових справах електронних доказів, здатних реалізувати право на захист юридичних та фізичних осіб.
Далі, вже традиційно, керівниця Центру правничої лінгвістики ВША НААУ ознайомила слухачів із тематичним вокабуляром, під час якого Людмила Колодник сфокусувала увагу на основних поняттях, дотичних до теми заходу:
- Electronicevidence
- Electronicmessages (e–mail)
- Metadata
- Trust service
- Advanced Electronic signature
- Qualified Electronic signature
- Court
Наступним етапом вебінару було детальне обговорення поняття «електронний доказ» та його складових, під час якого лектор підкреслила: Electronic evidence may include
- electronic documents,
- websites,
- text,
- multimedia and voice messages,
- metadata,
- databases, and
- any other data in electronic form relating to the subject matter of the dispute.
Відповідаючи на питання слухачів «What is difference between electronic signature and digital signature?», керівниця Центру правничої лінгвістики ВША НААУ зазначила наступне,
- An electronic signature can be a file, image, or symbol attached to a document to give consent for a signature.
- A digital signature is created via cryptographic algorithms.
- An electronic signature offers lower security and no cryptographic algorithms are used in creating a simple electronic signature.
Цікавим для учасників заходу було роз’яснення лекторки щодо Submission of a paper copy of electronic evidence to the court, а саме: Це найбільш поширена форма подання електронних доказів, яка застосовується сторонами в багатьох судових спорах. До матеріалів справи можуть долучатися роздруківки електронних доказів: веб-сторінок, листування у месенджерах та електронною поштою (The case file may include printouts of electronic evidence: web pages, correspondence in messengers, and e-mail). Перед поданням до суду такі копії необхідно засвідчувати за правилами Державного стандарту України (Such copies must be certified in accordance with the rules of the State Standard of Ukraine before being submitted to the court). Важливо, що у разі надання суду копії електронного доказу (в електронній чи паперовій формі), учасники справи мають зазначити про наявність у них оригіналу, а також направити копії цього доказу іншим учасникам справи. У разі відсутності оригіналу та за умови, що будь-хто з учасників справи або суд піддасть сумніву відповідний доказ, його не буде взято до уваги під час ухвалення судового рішення.
Далі, Людмила Колодник приділила увагу тому, що усні свідчення можуть бути отримані дистанційно, за допомогою технічних пристроїв, якщо це дозволяє характер доказів та навела приклад статті із Цивільного процесуального кодексу Литви:Article 803 of the Lithuanian Code of Civil Procedure provides the possibility for the courts of the Republic of Lithuania to request a foreign courthouse communication technologies (such as video conferencing) to take evidence.
Говорячи про collection, seizure and transmission, Людмила Колодник пояснила, що «Electronic evidence should be collected in an appropriate and secure manner, and submitted to the courts using reliable services, such as trust services. Different types of data may require different methods of collection».
Далі лектор, приділила увагу термінам «Storage and preservation» та зазначила, щоElectronic evidence may be stored by the courts, for example, on portable devices (memory cards), servers or other places for data storage (including cloud computing). Electronic evidence should be stored in its original format (i.e. not as printouts), in accordance with applicable law. Не оминула лекторка і питання кібербезпеки та підкреслила, що суди повинні застосовувати проактивні підходи до захисту цілісності електронних доказів від кіберзагроз, у тому числі від пошкодження або несанкціонованого доступу. Окрім цього, незалежно від методу, який використовується для зберігання, сторонні особи не повинні мати доступу до електронних доказів.
Обговорюючи з учасниками запитання «Archiving of electronic evidence?» Людмила Колодник, підкреслила:
- National laws of different countries typically provide retention periods and technical archiving conditions.
- The systems employed for archiving need to be secure and guarantee traceable use and respect for privacy.
- Appropriate technical and organizational measures should be implemented in order to ensure the protection of electronic evidence, and to guard against unauthorized access to it.
І на останок, керівниця Центру правничої лінгвістики ВША НААУ Людмила Колодник висловила думку, що
- The possibilities to manipulate electronic evidence are varied, and the court must take all possible precautions against possible alterations.
- For that, by submitting the electronic evidence to the rules of sound criticism and by being valued by the court, we should facilitate the work of judges to determine its truthfulness.