Про проблеми правозастосування у питаннях землі фермерських господарств обговорили адвокати і судді

Фермерські господарства мають бути виключені із законопроекту про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період.

Такої думки дійшли учасники круглого столу на тему «Землі фермерських господарств», який відбувся в рамках тижня земельного права, організованого Комітетом Національної асоціації адвокатів України з питань аграрного, земельного та довкілевого права.

Про це повідомляє НААУ.

Під час дискусії піднімались питання діяльності фермерських господарств у період війни, сучасний стан і перспективи цього інституту, а також судова практика щодо захисту прав на землю та членів фермерських господарств.

У своїй доповіді щодо викупу та приватизації фермерських земель голова Комітету НААУ Віктор Кобилянський проаналізував трансформацію прав на землю для фермерів з 1990 року до сьогодні, роз’яснив чому не працює «паювання» земель для ведення фермерського господарства. Докладно розглянув історію запровадження процедури викупу земельних ділянок фермерами чи їхніми спадкоємцями та механізм застосування цієї процедури. Також роз’яснив можливість застосування альтернативи – переоформлення постійного користування на довгострокову оренду з мінімальною орендною платою. Адвокат закликав фермерів не баритися з вирішенням долі земель постійного користування.

Віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Віктор Шеремета серед іншого, звернув увагу, що місцеві ради не зацікавлені  можливість розстрочення платежів на 10 років, а прагнуть отримати кошти швидше, під час своєї каденції. Але ж фермери і не мають упевненості у майбутньому, тому намагаються розрахуватися за землі у стислий термін.

Заступник голови Комітету НААУ Дмитро Навроцький дослідив положення проекту Закону № 6013 від 09.09.2021 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період», яким пропонується реорганізація фермерських господарств у ТОВ.  Він звернув увагу на те, що пояснювальна записка до проекту закону дещо відрізняється від змісту самого закону. І фермерські господарства потрапили у перелік осіб на реорганізацію фактично випадково.

Також зупинився на питанні переходу прав на землю до правонаступника, у тому числі  щодо земель, які перебувають на праві постійного користування. Зауважив, що деякі питання землекористування новими ТОВ у разі їх реорганізації, чи можливості отримання нових земель, у тому числі для ведення фермерського господарства, є неврегульованим. За підсумками обговорення учасники заходу дійшли згоди, що фермерські господарства мають бути виключені із цього законопроекту.

Член Комітету НААУ Ян Білоголовий розповів про реєстрацію речових прав на землю за фермерськими господарствами. Зокрема, зосередив увагу на судовій практиці, яка дозволяє визнавати права на землю за фермерськими господарствами, а саме право постійного користування. При цьому спікер зазначив, що наразі проблем із реєстрацією права постійного користування на землю за фермерськими господарствами немає. Крім того, існує роз’яснення Мін’юсту із цього питання. Натомість є певні проблеми із реєстрацією права довічного успадкованого володіння, яке також останнім часом дуже часто зустрічається. Реєстратори фактично позбавлені можливості реєструвати таке права, оскільки відсутні механізми у роботі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Однак у деяких випадках реєструють або як право постійного користування, або у спеціальному розділі.

Суддя Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич зазначив про те, що вже не перший рік триває активний період формування судової практики у сфері земельних відносин, яка безпосередньо стосується земель фермерських господарств і можливості їх збереження.

Він висвітлив найновіші правові висновки ВС щодо земельних відносин.