Про “золоті парашути” топовим менеджерам: адвокат Катерина Цвєткова

Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів на тему “День трудового права” у Вищій школі адвокатури, Цвєткова Катерина, адвокат, старший юрист ЮФ “Golaw”, заступник Голови Комітету з трудового права НААУ, розповіла про «Золоті парашути» топменеджерам.

Під «золотим парашутом» зазвичай мається на увазі компенсація, яка виплачується управлінцям вищої ланки (топменеджерам) у разі вимушеного чи добровільного звільнення із займаної посади.

Таке звільнення з посади може бути проведене в мирному порядку (звільнення за угодою сторін, звільнення з ініціативи працівника) або звільнення з порушенням умов контракту.

Виплати, які мають здійснюватися топменеджерам при звільненні:

  • Обов’язкові виплати, передбачені законодавством
  • Виплати за компенсації рішенням роботодавця
  • Виплати за домовленістю сторін

Обов’язкові виплати, які передбачені чинним законодавством України:

  • Виплата заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки (основну та додаткові)
  • Вихідна допомога за ст. 44 КЗпП України

Вихідна допомога у розмірі середнього заробітку за 6 місяців виплачується у разі звільнення з підстав припинення повноважень посадових осіб (п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України) – наразі це найбільший «золотий парашут», передбачений законодавством України.

Системний аналіз положень пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України та частини третьої статті 99 ЦК України дає підстави дійти висновку, що припинення повноважень члена виконавчого органу може відбутися у будь-який час та з будь-яких підстав, а також залежить від волі власника.

Передбачена пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України підстава розірвання трудового договору не передбачає необхідності попереднього повідомлення про звільнення, з’ясування вини працівника, доцільності та причини звільнення, врахування попередньої роботи та інших позитивних результатів діяльності працівників.