Процес законотворчості. Засоби та методи: адвокат Дмитро Луценко

Під час вебінару для адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему: “Процес законотворчості: засоби та методи” Дмитро Луценко – адвокат, кандидат юридичних наук, член Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів, що діє в складі НААУ, керівник секретаріату Тимчасової спеціальної комісії Верховної ради України з питань захисту прав інвесторів, керуючий партнер АО “Novels” розповів про роботу з законопроєктами, з правками в законопроєкти.

Як можна працювати з законопроєктом опрацьовуючи питання необхідності внесення тих чи інших правок до нього.

Усі законопроєкти публікуються на офіційному сайті Верховної Ради України. З моменту їх реєстрації з’являється реєстраційна картка з номером і назвою цього законопроєкту.

Розробка правок до законопроєкту:

 • Опрацювання законопроєкту на предмет наявності зауважень.
 • Підготовка тексту поправок з обов’язковим віднесенням до якого пункту законопроєкту відноситься поправка.

(Якщо є необхідність внесення змін в інші статті, неврегульованих цим законопроєктом, то потрібно віднайти законопроєкт, який проголосований по статті 116 регламенту.

Правки можуть вносити як суб’єкти законодавчої ініціативи і в разі, якщо Ви як адвокат направляєте свої правки та пропозиції до комітету, то комітет при розгляді даного законопроєкту, на засіданні комітету може правкою комітету доповнити кількість правок, які були зареєстровані в 14-денний термін).

 • Внесення до системи СЕДО в розділ правки до ЗПУ.
 • Опрацювання правок в режимі робочої групи/засідання комітету

Що на сьогоднішній день регламентує порядок, спосіб, підготовки нормативних документів, їх реєстрацію та ухвалення?

На сьогодні, існує регламент ВРУ, який визначає порядок внесення законопроєктів, їх розгляду, всі процедурні питання щодо етапів законотворчості. Починаючи з етапу реєстрації закону.

Що врегульовує цей законопроєкт?

По-перше, він врегульовує додатково порядок законопроєктної роботи ВРУ.

Вводить нову категорію “планування діяльності ВРУ на наступний рік”.

Стаття 116 Регламенту

Вона має 2 частини. Частина 1 вказує на те, що законопроєкт може бути проголосований за частиною 1 статті 116 окремим голосуванням ВРУ і надати можливість вносити зміни до інших частин та інших статей законопроєкту.

Частина 2 цієї статті регламенту дає можливість скоротити вдвічі строки на подання правок. Відповідно, з 14 днів до 7. Від того, яким чином буде сформульовано питання при постановці на голосування чи розглядати законопроєкт за частиною 1 статті 116 чи за частиною 2 статті 116 або загалом за статтею 116 залежатиме, який додатковий обсяг прав чи обов’язків, ми як законотворці отримаємо працюючи з цим законопроєктом.

Якщо проголосовано тільки за частину 1 статті 116 – це означає, що залишиться 14 днів, однак ми матимемо можливість вносити правки до всього закону.

Якщо проголосовано тільки за частину 2 статті 116, то строки скорочуються в половину і ми маємо працювати лише в межах основного законопроєкту.

Участь в робочих групах та комітетах ВРУ щодо опрацювання правок до законопроєктів

Це може бути робоча група, до участі якої може бути залучено різних фахівців і спеціалістів.

Участь при комітетах ВРУ заключається в тому, що комітет при опрацюванні правил та пропозицій в першу чергу залучає більш широке коло фахівців для того, щоб збалансувати та вивірити закон.

Види роботи з законопроектами:

 • Розробка правок до законопроєктів;
 • Участь в робочих групах щодо опрацювання правок до законопроєктів;
 • Обговорення законопроєктів та правок до них на комітеті ВРУ.

Участь в робочих групах щодо опрацювання правок до законопроектів

 • Опрацювання правок поданих до законопроєкту з висловленням позиції та обґрунтуванням (слід також зазначити, що робоча група проходиться по всіх правках зареєстрованого законопроєкту)
 • Вирішення питання щодо прийняття чи відхилення поправки;
 • Віднесення питання вирішення питання по поправці «на рішення комітету»

У разі відхилення правки робочою групою, член комітету додатково може поставити правку на обговорення та голосування на комітеті

Обговорення законопроектів та правок до них на комітеті ВРУ

 • Опрацювання правок поданих до законопроекту з висловленням позиції та обґрунтуванням;
 • Вирішення питання щодо прийняття чи відхилення поправки;
 • За необхідності підняття питання про голосування відхилених робочою групою правок;
 • Пропозиції редакційного прийняття правок;
 • Прийняття законопроекту за основу (1 читання) або в цілому (2 читання).

Аналіз та інтерпретеція отриманої інформації

Коли ми працюємо загалом з законопроєктом, правками, пропозиціями і висловлюємо власні, ми завжди повинні аргументувати з чого це виникло, яке рішення має бути прийняте, чому і як воно покращить ті чи інші відносини.

 • Аналітичне групування – класифікація за певним показником, притаманним усій сукупності даних.
 • Процедура інтерпретації – це насамперед перетворення певних числових величин у логічну форму – показники (індикатори) за допомогою гіпотез.