З моменту внесення до статутного капіталу товариства одним із подружжя чи то коштів, чи то майна їх власником стає товариство, а інший із подружжя набуває права грошової вимоги: суддя ВС Ступак

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак виступила з лекцією «Практика Верховного Суду щодо поділу та спадкування корпоративних прав» на семінарі з підвищення кваліфікації адвокатів «Бізнес (корпоративні права) і сімейні війни: розлучення, спадкування домовленості». Захід, організований Національною асоціацією адвокатів України.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Вона нагадала про Рішення Конституційного Суду України від 19 вересня 2012 року № 17-рп/2012 щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 61 СК України «Об’єкти права спільної сумісної власності». У ньому зроблено висновок, що статутний капітал та майно приватного підприємства, сформовані за рахунок спільної сумісної власності подружжя, є об’єктом їхньої спільної сумісної власності.

Лекторка зауважила, що рішення КСУ залишаються чинними незалежно від зміни суспільних відносин, оновлення законодавства. Тому й після прийняття у 2018 році Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» згадане Рішення має виконуватися. «Отже, це Рішення КСУ актуальне сьогодні, а практика Верховного Суду осучаснила його застосування», – сказала Ольга Ступак і навела як приклад деякі судові рішення.

Так, у постанові від 13 березня 2019 року у справі № 756/10797/15 КЦС ВС зробив правовий висновок, що з моменту внесення коштів до статутного капіталу товариства за рахунок спільного сумісного майна подружжя такі кошти є власністю товариства, тому в одного із подружжя виникає лише право грошової вимоги щодо стягнення половини внесених до статутного капіталу коштів. Ольга Ступак зазначила, що аналогічно слід розглядати й ситуації, коли до статутного капіталу внесено не кошти, а майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності.

«Важливо те, що з моменту внесення до статутного капіталу товариства одним із подружжя чи то коштів, чи то майна їх власником стає товариство, а інший із подружжя набуває права грошової вимоги про стягнення половини внесених до статутного капіталу коштів чи майна», – зауважила лекторка.