Заявник не зобов’язаний надавати суду письмову відмову органів ДРАЦС у здійсненні реєстрації народження: суддя ВС Білоконь

Суддя Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду Олена Білоконь розповіла про деякі аспекти розгляду цивільних справ у порядку окремого провадження під час дії воєнного стану, який іноді унеможливлює реєстрацію деяких актів цивільного стану у звичайному порядку й породжує необхідність встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення.

Про це повідомляє Судова влада.

У доповіді вона порушила такі питання:

  • особливості провадження у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, під час дії воєнного стану;
  • розгляд справ про встановлення фактів народження та смерті на території, на якій введено воєнний стан, або на ТОТ;
  • розгляд справ про встановлення інших фактів, що мають юридичне значення, під час дії воєнного стану.

Змінами, передбаченими Законом України від 1 липня 2022 року № 2345-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях», фактично запровадили спрощений порядок встановлення фактів народження або смерті особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан. Зокрема, встановлено підсудність розгляду таких справ будь-яким місцевим судом України, що здійснює судочинство, незалежно від місця проживання заявника, розширено коло заявників у цих категоріях справ, передбачено їх невідкладний розгляд та негайне виконання, а також звільнено заявників від сплати судового збору.

Суддя навела постанову КЦС ВС від 23 листопада 2022 року у справі № 759/7001/22, в якій зроблено висновок, що заявник не зобов’язаний надавати суду письмову відмову органів ДРАЦС у здійсненні реєстрації народження,  ст. 317 ЦПК України надає можливість заявнику відразу звернутися з відповідною заявою до будь-якого суду цивільної юрисдикції.

Оскільки судове рішення про встановлення  факту народження є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом ДРАЦС за місцем ухвалення рішення, докази мають достовірно підтверджувати народження дитини певною особою в певний час за певних обставин. У постанові КЦС ВС від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 вказано, які докази можуть бути надані для встановлення судом факту народження особи, що є підставами для реєстрації дитини.