Змінюване законодавство є фактором, який порушує і навіть знищує гарантії належності суддів

Постійні зміни до законодавства про судоустрій і статус суддів підривають довіру до судової влади та створюють небезпечну ситуацію правової невизначеності, що є порушенням принципу верховенства права.

Про це заявив Олександр Дроздов, Голова Комітету НААУ з питань БПД під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

«Декілька років для суддів створюється ситуація суцільної правової невизначеності,  що звісно є порушенням принципу верховенства права», – наголосив Олександр Дроздов, аналізуючи дотримання європейських стандартів у ході судової реформи в Україні.

Зокрема, сама перманентна зміна законодавства суперечить принципу рівноправності гілок влади.

“Так, Консультативна рада європейських суддів у своєму Висновку № 18 (2015) “Позиція судової влади та її відносини з іншими гілками державної влади в умовах сучасної демократії» окреслила формат  відносини судової влади з іншими гілками влади і чітко визначила відповідні червоні лінії. А саме, в наведеному Висновку № 18 (2015) КРЄС наголосила, що судова влада є одною з трьох гілок влади демократичної державі. Вони є взаємопов’язаними, жодна з них не може бути «верховною» або домінувати над іншими. 

Проте, що ми наразі  маємо, коли говоримо про швидкоплинність змінюваного законодавства? Адже постійно знаходяться в стані правової невизначеності й страху, що буде завтра. Змінюване законодавство є фактором, який порушує і навіть знищує гарантії належності суддів», – наголосив Олександр Дроздов. 

Водночас, судова влада має бути учасником розробки профільного законодавства і шляхом професійних дискусій формувати консолідовану позицію.  В цьому контексті консультативні висновки Верховної Ради до законопроектів про судоустрій мають обов’язково розглядатися Верховною Радою, що потребує відповідних змін до регламенту ВРУ. 

“Також у Висновку КРЄС № 18 (2015) зазначається, що рішення законодавчої або виконавчої влади, які обмежують основні гарантії незалежності правосуддя, є неприйнятними, навіть якщо вони приймаються під виглядом чогось іншого. Натомість, ми бачимо в країні таку ситуацію, яку прямо заборонено і про що КРЄС попереджала нас, підкресливши, навіть якщо ви це робите під егідою реформи чи покращення, це все одно неприйнятно!», – наголосив Олександр Дроздов.

Зокрема, до таких прямих порушень належать закони про скорочення бюджетних видатків на суди. Оскільки, таке хронічне недофінансування судової системи повинно розглядатися суспільством в цілому як неприпустиме втручання в конституційну роль судової влади, оскільки це підриває основи демократичного суспільства та принцип верховенства права (Висновку КРЄС № 18 (2015)).

“Наразі ми маємо певні законопроекти, які про це свідчать, закони, рішення КСУ, які це виправляють”, – сказав Олександр Дроздов.

Окрім того, незалежність судової влади підриває заохочення до нищівної критики суддів та втручання політиків.

«Вся критика, навіть якщо вона є, має здійснюватися в атмосфері взаємоповаги. Незбалансована критика з боку політиків може бути причиною серйозних проблем, і підірвати довіру громадськості до судової системи та у виключних випадках спровокувати посягання на конституційну рівновагу в демократичній державі», – наголосив Олександр Дроздов, посилаючись на консультативний висновок.

Нагадаємо, 9 грудня НААУ, ВРП та Асоціація розвитку суддівського врядування провели Третю національну дискусію “Доступ до правосуддя: реалії та перспективи”. У заході взяли участь Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, Президент Спілки адвокатів України, Голова Комітету з питань БПД, що діє у складі НААУ, член Комісії з питань правової реформи Олександр Дроздов та адвокат, координатор UNBA – NextGen в м. Одеса Володимир Мацко, заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, суддя Господарського суду Одеської області, голова правління ГО «Асоціація розвитку суддівського самоврядування України» Дмитро Бездоля, суддя Вищого спеціалізованого суду України, представник ГО «Асоціація суддів України» Єлізавета Євграфова, судді Верховного суду України Галина Канигіна, Богдан Пошва, суддя ВАСУ Світлана Головчук, член ГО «Всеукраїнська асоціація суддів у відставці» Олександр Ситніков та інші.