Як волонтерам захиститися від шахраїв. Практичні поради: адвокат Катерина Манойленко

Війна надзвичайно згуртувала націю та надала новий поштовх волонтерському руху в Україні. Сьогодні волонтерський рух робить надзвичайний вклад для наближення нашої спільної перемоги. Волонтери надають допомогу всім, хто її потребує, але, на жаль, можуть і самі із легкістю натрапити на шахраїв.

Про це пише Катерина Манойленко, адвокат юридичної фірми GOLAW в коментарі The Page.

У цій статті пропонуємо практичні поради, як волонтерам захиститися від посягань шахраїв та запевнитися у тому, що допомога надається тому, хто її насправді потребує.

01  —  Зробіть відносини формальними

Звичайно сьогодні, коли відлік часу часто йде на години, і допомога потрібна тут і зараз, небагато хто має можливість якимось чином формалізувати та належним чином оформити відносини. Проте, вже сьогодні ми маємо заяви та інформацію про шахрайські дії з боку недобросовісних осіб, які вирішили скористатись ситуацією та заробити на війні, ошукавши при цьому волонтерські організації.

Саме тому, по можливості серйозні та великі витрати ми все ж радимо оформлювати шляхом укладення договорів. Зазвичай, у таких випадках укладають договір про надання безповоротної фінансової допомоги у вигляді пожертви.

Укладення договору допоможе формалізувати відносини і підвищить шанс захиститись від більшості шахраїв. Більше того, якщо волонтерська організація діє у формі юридичної особи, укладення письмового договору формально є обов’язковим.

Слід також зауважити, що фінансова допомога є доходом у виді додаткового блага, який частіше за все підлягає оподаткуванню – про це слід попередити отримувача допомоги.

02  —  Отримайте пакет документів

Уявімо ситуацію: до волонтерів звернувся притулок тварин, що діє у формі громадської організації. Через війну притулок перебуває у скрутному становищі і потребує фінансової допомоги.

У такому випадку радимо обов’язково укласти договір, в якому передбачити, що громадська організація перед отриманням допомоги має надати необхідні підтверджуючі документи:

  • копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо громадської організації;
  • копію останньої редакції статуту громадської організації (бажано із кодом доступу до ЄДР);
  • копію договору оренди приміщення – якщо громадська організація орендує приміщення, що знаходяться не за її адресою місцезнаходження;
  • фотографії/відеозаписи, будь-які інші документи або матеріали, що підтверджують реальність діяльності громадської організації – це можуть бути, наприклад, квитанції про оплату корму тваринам, комунальних платежів тощо.

03  —  Контролюйте використання коштів

Радимо проконтролювати використання коштів за призначенням. Такий контроль можна встановити договором: треба чітко передбачити мету надання допомоги та визначити, що отримувач після використання коштів направить всі наявні рахунки, чеки, інші платіжні документи на підтвердження витрат саме на визначену мету.

Якщо ж отримувач допомоги не відзвітує про використані кошти, договором можна передбачити право волонтерів вимагати їх повернення.

04  —  Висновки

Волонтерам слід закріпити для себе головні правила: формалізуйте відносини, запитуйте документи, контролюйте використання коштів. Ці три мінімальні запобіжники врятують кошти волонтерів та зроблять так, що допомогу отримають дійсно ті, хто цього найбільше потребує.