КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УПЦ КП позбулась статусу неприбутковості: ухвала КАС ВС

Релігійна організація «КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ (КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УПЦ КП)» звернулась до суду з позовом ГУ ДПС у м. Києві, в якому просила:

– визнати протиправними дії ГУ ДПС у м. Києві щодо виключення Релігійної організації «КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ (КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УПЦ КП)», код ЄДРПОУ 22894788 із Реєстру неприбуткових організацій та припинення обліковування;

– зобов`язати ГУ ДПС у м. Києві утриматися від протиправних дій щодо виключення Релігійної організації «КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ (КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УПЦ КП)», код ЄДРПОУ 22894788 із Реєстру неприбуткових організацій та припинення податкового обліковування.

Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалою від 26 березня 2020 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року, позовну заяву Релігійної організації «КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ (КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УПЦ КП)» повернув без розгляду.

17 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду касаційної інстанції зі скаргою на вказані рішення суду першої та апеляційної інстанцій. У скарзі зазначає, що оскаржувані рішення судів вплинуть на його права та обов`язки.

При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою Суд виходить з такого.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено основні засади (принципи) адміністративного судочинства, з-поміж яких забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом.

Згідно із частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках – на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Частиною шостою статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, має право подати касаційну скаргу на судове рішення лише після його перегляду в апеляційному порядку за її апеляційною скаргою, крім випадку, коли судове рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки такої особи було ухвалено безпосередньо судом апеляційної інстанції. У разі відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою особи, яка не брала участі у справі, але суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, така особа користується процесуальними правами і несе процесуальні обов`язки учасника справи.

Суд звертає увагу та не, що наведеними процесуальними нормами визначено, що обов`язковою умовою для реалізації такою особою права на касаційне оскарження є перегляд судового рішення в апеляційному порядку саме за її апеляційною скаргою.

Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі №640/6250/20 постановлена за наслідками апеляційного перегляду ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2020 року за апеляційною скаргою Релігійної організації «КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ (КИЇВСЬКА ПАТРІАРХІЯ УПЦ КП)».

Скаржник не ініціював апеляційний перегляд рішення суду першої інстанції, а тому, в розумінні процесуального закону, не набув права на касаційне оскарження рішення суду апеляційної інстанцій у цій справі.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Отже, ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2020 року та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року не підлягають касаційному оскарженню за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Враховуючи викладене, Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження.

Текст ухвали за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/91919581