Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Захист прав від порушень, пов’язаних із недотриманням строків під час досудового розслідування”, Постернак Олександр, адвокат, член Комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу, що діє в складі НААУ, розповів про строки досудового розслідування: загальні положення.
Питання строків під час досудового розслідування є дуже важливі в межах кримінального провадження. Не дивлячись на те, що за строками здійснюється нагляд слідчих, прокурора, слідчого судді, строки досудового розслідування порушуються. Тому стороні захисту потрібно на це звертати увагу.
Строки досудового розслідування обчислюються:
- з моменту внесення відомостей до ЄРДР до закінчення досудового розслідування – 12/18 місяців (ч. 2 ст. 219 КПК) із можливістю продовження
- з моменту повідомлення про підозру до закінчення досудового розслідування – 2 місяці із можливістю продовження до 6/12 місяців в залежності від тяжкості злочину (ч. 3 ст. 219 КПК)
Найчастіші порушення строків досудового розслідування:
- в кримінальних провадженнях, зареєстрованих до 15.03.2018 р. і в яких відсутнє повідомлення про підозри
- невиконання окремих процесуальних та слідчих дій або комплексу вказаних дій для можливості закінчення досудового розслідування в розумні строки
- штучне зупинення досудового розслідування
- звернення до суду із обвинувальним актом після закінчення строків досудового розслідування
Шляхами захисту порушених прав від недотримання розумних строків під час тривалого досудового розслідування є:
- оскарження прокурору вищого рівня недотримання розумних строків у порядку, передбаченому статтею 308 КПК України
- звернення до слідчого судді із клопотанням про встановлення строку для здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних чи слідчих дій) в порядку, передбаченому статтями 28, 114 Кримінального процесуального кодексу України.
Вказані два способи захисту прав є самостійними, а звернення до слідчого судді із клопотанням про встановлення процесуальних строків не потребує попереднього оскарження прокурору вищого рівня недотримання розумних строків у порядку статті 308 КПК.
Відповідно статті 308 КПК, то прокурор вищого рівня за наслідками розгляду скарги задовольняє її та надає письмові вказівки відповідному прокурору щодо строків вчинення процесуальних дій чи прийняття рішень.
У разі відмови в задоволенні скарги, то прокурор вищого рівня має прийняти постанову, оскільки ст.110 КПК визначає, що будь-яке рішення слідчого, дізнавача, прокурора приймається в формі постанови.
У разі звернення до слідчого судді із клопотанням про встановлення процесуальних строків, то потрібно посилатись на ст. 28 та ст. 114 КПК, де прямо передбачене право звернення до слідчого судді.
При цьому потрібно:
- обґрунтувати невиправдану тривалість строку досудового розслідування
- обґрунтувати порушення прав особи застосованими кримінально-процесуальними заходами
- викласти обставини, які підтверджують неодноразовість звернення до органу досудового розслідування та прокурора із відповідними клопотаннями про усунення порушень
- обґрунтувати достатності певного строку для закінчення досудового розслідування
- з правової точки зору обґрунтувати даний спосіб захисту прав особи