Кількість рішень, ухвалених проти України, які перебувають на виконанні – 600

Сьогодні, 9 грудня 2020 року, на слуханнях Комітету Верховної Ради України з питань правової політики обговорили у режимі відеоконференції проблеми виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини. Захід відбувся за підтримки проєкту Ради Європи «Подальша підтримка виконання Україною рішень у контексті статті 6 Європейської конвенції з прав людини».

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду Расім Бабанли детально розкрив бачення ВС щодо виконання рішень ЄСПЛ. Він, зокрема, наголосив на першочерговій необхідності аналізу всіх рішень ЄСПЛ щодо України, які перебувають на контролі КМРЄ, та поінформував учасників заходу про здійснення відповідного аналізу Верховним Судом у співпраці з Міністерством юстиції України, проєктом Європейського Союзу «Право-Justice» та Департаментом виконання рішень ЄСПЛ Ради Європи. Так, за результатами аналізу встановлено кількість таких рішень – 600, найбільш поширені види порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також їх відсоткове співвідношення.

З огляду на таку кількість рішень, на думку доповідача, варто чітко визначити етапи їх виконання: сформувати повний перелік рішень, ухвалених проти України, які необхідно виконати; з’ясувати, які заходи (індивідуального та загального характеру) необхідно вжити на виконання цих рішень; визначити органи влади, які є відповідальними за вжиття окреслених заходів; установити строки, необхідні для вжиття відповідних заходів.

«Така діяльність дала б змогу розділити цей пласт у 600 рішень на певні складові і визначити строки досягнення відчутних результатів за кожним із аспектів. На наш погляд, за умови сприйняття такого підходу, діяльність щодо виконання рішень ЄСПЛ набуде ознак системності, що, в свою чергу, призведе до її більшої ефективності», – зазначив Расім Бабанли.

Окремо він зупинився на пріоритетній ролі парламенту у розробленні та внесенні законодавчих змін у разі констатації ЄСПЛ порушень, обґрунтованих недосконалістю закону.